5 niesamowitych projektów solarnych
Przewiń do artykułu
Menu

Zwyciężały w prestiżowych konkursach, robią niesamowite wrażenie, są ogromne i wszystkie stanowią imponującą wizytówkę budownictwa zrównoważonego. Zobacz najciekawsze projekty, które wykorzystują energię słoneczną.

 


Stadion Narodowy w Kaohsiung, Tajwan


Autorem Stadionu Narodowego w Kaohsiung jest Toyo Ito, 71-letni japoński architekt, zdobywca prestiżowej Nagrody Pritzkera w 2013 roku.

 

02

 

Obiekt inspirowany wyglądem smoka pomieści 50 tysięcy osób. Dach pokrywa prawie 9000 paneli fotowoltaicznych, generując 1,14 miliona kW rocznie. Produkowana energia zasila z kolei 3300 świateł oraz dwa ogromne ekrany, kiedy stadion jest używany. Kiedy zaś nie jest, instalacja solarna zasila 80 proc. okolicy otaczającej obiekt.

 

Dzieło Japończyka jest największym stadionem zasilanym energią słoneczną na świecie, ale na tym aspekcie nie kończy się jego zrównoważony charakter. Projekt powstał przy wykorzystaniu surowców wtórnych, jest także całkowicie zintegrowany z okolicznymi obszarami zieleni czy ścieżkami rowerowymi.

 

Siedziba Sanyo Electric Co. w Anpachi, Japonia

 

Arka na miarę XXI wieku? Na ten pomysł Japończycy wpadli... częściowo przez przypadek. Firma chciała uczcić swoje 50-lecie, budując największą instalację fotowoltaiczną na świecie (w tamtym momencie była to moc 3,4 MW). Pierwotny plan zakładał wykorzystanie kryształu krzemu i cienkowarstwowych ogniw z krzemu amorficznego, ale w obliczu skandalu, który wybuchł wokół niewystarczającej produkcji części modułów, Sanyo (przejęte później przez Panasonic) zostało zmuszone do wycofania tysięcy niespełniających norm ogniw. Zdecydowano o zbudowaniu arki, która wykorzysta wycofaną technologię.

 

03

 

Arkę pokrywa 5000 paneli fotowoltaicznych, generujących rocznie 530 tysięcy kWh. Na 3294 metrach obiektu znajduje się w tej chwili muzeum z multimedialną wystawą, laboratorium solarnym oraz miejscem na organizację imprez o tematyce ekologicznej.

 

Dom FabLab w Madrycie, Hiszpania


Czy futurystyczne projekty solarne mogą mieć zastosowanie w sektorze mieszkaniowym? Okazuje się, że tak, a doskonałym przykładem jest dzieło, zbudowane przez Institute for Advanced Architecture of Catalonia.

 

04

 

Dom posiada najbardziej elastyczne panele solarne na świecie, stanowi także architektoniczny przełom w integracji systemów solarnych. Drewniane elementy mogą być produkowane przy wykorzystaniu lokalnych surowców, a znajdujące się na nich panele fotowoltaiczne produkują 11,5 kW czystej energii – to ponad dwa razy więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie domu. Zainteresowani? Podobny model można nabyć za jedyne 61 tysięcy dolarów.

 

Biurowiec w Shandong, Chiny


Mimo, że smog jest stałym elementem krajobrazu niektórych miast w Chinach, można znaleźć w tym kraju też pozytywne i bardzo ekologiczne punkty. Do takich należy m.in. obiekt, określony w 2009 roku jako największy na świecie biurowiec solarny.

 

05

 

Na dachu o kształcie wachlarza, mieści się 50000 metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych, wewnątrz budynku zaś znajdziemy wystawy, laboratoria, sale szkoleniowe, hotel oraz przestrzeń przeznaczoną na szkolenia. Zaawansowane technologie sprawiają, że obiekt jest aż o 30 proc. bardziej oszczędny, niż wymagają tego chińskie normy.

 

Projekt ma również znaczenie symboliczne – przypomina o konieczności zastąpienia paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii.

 

Solar City Tower w Rio de Janeiro, Brazylia

 

Projekt Solar City Tower może wyglądać nierealnie, ale jest obecnie w fazie rozwoju u wybrzeży Rio de Janeiro, a planowane odsłonięcie instalacji miałoby nastąpić podczas Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku.

 

06

 

Wieża składa się z elektrowni słonecznej, która dostarcza energię do miasta w ciągu dnia, nadmiar energii zaś wykorzystywany jest do pompowania wody morskiej na szczyt wieży. W nocy woda napędza turbiny, które produkują energię, kiedy słońce nie świeci. Plan zakłada również zamianę wodospadu w obiekt z atrakcjami turystycznymi.

 

Należy zaznaczyć jednak, że pomysł jest wciąż propozycją i jego przyszłość nie została jeszcze przesądzona.

 

Soraja Ougarete

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl