5 produktów codziennego użytku, które posiadają swoje ekologiczne zamienniki
Przewiń do artykułu
Menu

Wygląda to tak, że na każdym kroku słyszymy historię o tym, jak coraz to nowy przedmiot codziennego użytku zabija naszą planetę. Hasła „nie używaj tego” lub „przestań używać tamtego” pojawiają się na billboardach, plakatach, w prasie, a także na ekranach naszych telewizorów, komputerów czy smartfonów. Towarzyszą im najczęściej zdjęcia zanieczyszczonego oceanu, plaży lub rzeki. Oczywiście chcemy przyczynić się do ratowania naszej planety, ale często nie jesteśmy w stanie jednocześnie zrezygnować z funkcjonalności tych "nieekologicznych" przedmiotów. Co więc możemy zrobić?

Możemy zmienić swoje przyzwyczajenia i znaleźć ekologiczne rozwiązanie! Na rynku pojawia się coraz więcej przyjaznych środowisku alternatyw dla wielu przedmiotów powszechnego użytku. Poniżej prezentujemy przykładową piątkę:


Plastikowe słomki

W ostatnich latach rozgorzała powszechna dyskusja na temat plastikowych słomek i ich negatywnego wpływu na środowisko. Kilka światowych korporacji i firm już podjęło odpowiednie kroki i ogłosiło, że zamierza zrezygnować z ich używania dla dobra środowiska. W stanie Kalifornia w USA już zakazano używania plastikowych słomek, a kolejne stany i kraje mogą niedługo podjąć podobną decyzję. Wielu ludzi jednak wciąż woli pić przy użyciu słomki – a dla osób z pewnymi schorzeniami bardzo często są one koniecznością.

Na szczęście jest kilka przyjaznych środowisku alternatyw. Na rynku dostępne są słomki wytwarzane między innymi z metalu, silikonu, szkła, słomy, bambusu czy nawet papieru, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie! Każda z tych słomek będzie miała swoje wady i zalety, lecz producenci są zgodni co do jednego - są one ekologiczne i przyjazne naszej planecie.


Szczoteczki do zębów

Dbając o nasze zęby, systematycznie wymieniamy nasze szczoteczki na nowe. Włókna nylonowe i plastikowe rączki nie są jednak dobre dla środowiska, a ich recykling jest bardzo kłopotliwy. Istnieje jednak kilka opcji, z których można skorzystać, aby być eko i jednocześnie zachować higienę jamy ustnej.

Rodzaj szczoteczki do zębów, który wybierzesz, będzie zależał od twoich indywidualnych preferencji i tego, jak bardzo zależy ci na ochronie środowiska naturalnego. Z myślą o tych, którzy chcą maksymalnie ograniczyć zaśmiecanie naszego środowiska problematycznym plastikiem, powstały modele szczoteczek wytwarzane na przykład z bambusu, które są w pełni biodegradowalne. Na rynek europejski docierają również produkty bardziej ekstrawaganckie, jak na przykład patyczki do żucia (neem sticks) wykonane z naturalnego materiału na bazie drzewa neem. Ten rodzaj higieny jamy ustnej od wieków stosowany jest w Azji, w szczególności na terenie Indii.


Torby na zakupy

Podobnie jak w przypadku plastikowych słomek, w wielu krajach zakazuje się również używania plastikowych toreb, które są jednym z produktów nadmiernie zanieczyszczających środowisko naturalne. W Polsce w 2017 roku wprowadzono ustawę, która spowodowała, że cena jednorazowych toreb w sklepach i supermarketach znacznie wzrosła, aby zachęcić konsumentów do korzystanie z rozwiązań alternatywnych.

W trosce o środowisko powinniśmy zrezygnować z tak zwanych "jednorazówek" i wyrobić w sobie nawyk zabierania na zakupy własnej torby wykonanej z trwalszego materiału, którą wykorzystać możemy wielokrotnie. Ta praktyka stosowana jest coraz częściej, co świadczy o znacznym wzroście świadomości ekologicznej konsumentów na przestrzeni ostatnich lat. Niektóre sieci sklepów już teraz decydują się na wycofanie foliowych siatek, zastępując je ekologicznymi torbami papierowymi.


Podłogi

Decydując się na zakup podłogi do swojego domu, powinniśmy kierować się nie tylko względami praktycznymi, estetycznymi czy komfortem użytkowania, ale warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Nie wszystkie bowiem dostępne rozwiązania są przyjazne środowisku. Istnieje jednak wiele ekologicznych opcji na każdą kieszeń.

Podobnie jak w przypadku słomek i szczoteczek do zębów, bambus może być używany także jako posadzka. Materiały pochodzące z recyklingu, takie jak drewno z odzysku, szkło, porcelana, płyty ceramiczne czy metal również stanowią dobry wybór. Do innych, mniej znanych i powszechnych, materiałów, które można wykorzystać, należą drzewo korkowe, linoleum, wełniany dywan, barwiony beton, a nawet skóra, choć skórzanych podłóg rekomenduje się używać w miejscach suchych, w których ruch pieszy jest niewielki.

Przykładowo, linoleum (które w całości robi się z naturalnych materiałów) jest jedną z najtrwalszych i najbardziej przyjaznych środowisku posadzek, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, sypialnie i korytarze.


Pościel i tekstylia

Jeśli chodzi o wybór pościeli przyjaznej środowisku, upewnij się, że jest zgodna z Globalnymi Standardami Tekstyliów Ekologicznych. Wełna organiczna doskonale się sprawdza jako pościel, ale są jeszcze inne materiały, których można użyć do jej produkcji. Niektórzy producenci dodają do wełny włókna eukaliptusowe i inne włókna roślinne, które pomagają środowisku, gdyż uprawa eukaliptusa nie wymaga nawadniania, gospodarki rolnej ani pestycydów.

Po raz kolejny eko rozwiązaniem okazuje się bambus, gdyż ta wszechstronna roślina także może być stosowana do produkcji prześcieradeł, poduszek, a nawet materacy. Można też rozważyć pościel wypełnioną poliestrem wykonanym z butelek poddanych recyklingowi, które oferowane są przez niektórych eko producentów. Ze wspomnianego poliestru produkuje się również np. obrusy, podkładki, bieżniki czy serwetki. Takie tkaniny są wytrzymała, odporna na zalanie i łatwa w czyszczeniu.

Jak widać, zmniejszenie śladu węglowego nie musi sprawić, że zaczniesz walczyć o przetrwanie. Każdego dnia, w ramach przyjętych przez siebie planów zrównoważonego rozwoju, firmy wypuszczają ekologiczne zamienniki dla już istniejących produktów, które miejmy nadzieję, z czasem staną się naszą codziennością.

Źródło:

Grafiki:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl