6 gadżetów, które pomogą Ci zaoszczędzić wodę
Przewiń do artykułu
Menu

Każdego roku marnujemy około 28 665 litrów wody. Jej oszczędzanie jest ważne nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Wystarczy nieco chęci oraz kreatywności i już w ramach domowego DIY będziemy mogli zmniejszyć zużycie wody, dbając tym samym o środowisko i nasz domowy budżet.

Perlatory ograniczające przepływ wody
Z kranu w kuchni czy w łazience korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Czy zastanawiamy się jednak nad tym, ile wody zużywamy przy każdym jego odkręceniu? Szacuje się, że przy zastosowaniu standardowego perlatora, zużycie wody z kranu stanowi 15% rocznego zużycia wody w naszym gospodarstwie domowym. Perlator low-flow, czyli przepuszczający mniejszą ilość wody jest w stanie zredukować to zużycie o około 4%. Ta mała zmiana pomaga zaoszczędzić nawet do 2275 litrów wody rocznie. Instalacja perlatora jest banalnie prosta – wystarczy wkręcić go na miejsce starego, a ten którego już nie używamy możemy poddać recyklingowi.


Słuchawki prysznicowe ograniczające przepływ wody
Było już o kranie, więc czas na prysznic – tam zużywamy najwięcej wody. Przez zwykłą słuchawkę prysznicową w ciągu minuty przepływa około 11 litrów wody, co znaczy że podczas jednej kąpieli pod prysznicem zużywamy nawet 50 litrów wody. Na szczęście, na rynku pojawiły się słuchawki prysznicowe, przez które w ciągu minuty przepływa nie więcej niż 6,5 litra wody. Podobnie jak w przypadku perlatora, starą słuchawkę wystarczy wykręcić, a na jej miejsce wkręcić nową. Wymieniając słuchawkę prysznicową w domu w którym mieszka czteroosobowa rodzina i każdy z domowników codziennie bierze prysznic, możemy zaoszczędzić do 9000 litrów wody rocznie. Na początku użytkownicy słuchawek low-flow skarżyli się na zbyt słabe ciśnienie wody podczas kąpieli, jednak marki zajmujące się produkcją tego rodzaju armatury dołożyły wszelkich starań, żeby zaspokoić potrzeby klientów i problem został wyeliminowany. Mimo wszystko, zachęcamy do tego, żeby przed dokonaniem zakupu dokładnie zapoznać się ze szczegółami produktu, poznać opinie innych użytkowników na jego temat i wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania.


Licznik prysznicowy
Liczniki prysznicowe wykorzystują inteligentną technologię do pomiaru ilości wody używanej podczas kąpieli. Urządzenie ostrzega nas, gdy kąpiel trwa zbyt długo. Taki licznik bardzo łatwo jest zainstalować na rurze z prysznica.


Spłuczki dwuobjętościowe
Toalety są odpowiedzialne za największe zużycie wody (do 30%) w gospodarstwie domowym. Spłuczki dwuobjętościowe przy spłukaniu płynów zużywają około 2 litry wody, a przy spłukaniu odpadów stałych - 6 litrów. Żeby wymienić spłuczkę na nową wystarczy odciąć dopływ wody i pozbyć się wody, która została w spłuczce. Następnie należy wykręcić zawór spłukujący i wyjąć stary mechanizm. Na jego miejscu instalujemy nowy, napełniamy spłuczkę wodą i gotowe.


System oczyszczający wodę szarą
System oczyszcza wodę, którą wykorzystaliśmy do kąpieli lub płukania prania, a następnie przelewa ją do zbiornika. Dzięki niemu możemy ponownie wykorzystać wodę szarą do spłukiwania toalety lub podlewania ogrodu. Ważne, żeby wykorzystany przez nas produkt był przyjazny środowisku i nie przepuszczał żadnych szkodliwych chemikaliów, takich jak mikrodrobiny (np. używane w peelingach do ciała), odplamiacze, wybielacze i mydliny.


Zbiornik na deszczówkę
Zbiornik na deszczówkę służy do przechowywania wody deszczowej, która spływa z dachu do rynien. Taką wodę możemy wykorzystać do podlania trawnika lub kwietników. Żeby zainstalować taką beczułkę istniejącą rurę spustową musimy zastąpić rynną odpływową, a do otworu rynny podłączyć wąż ogrodowy. Drugi koniec węża wkładamy do urządzenia zbierającego wodę i gotowe. Majsterkowicze mogą wykonać taki zbiornik samodzielnie, wykorzystując do tego plastik spożywczy.

Grafika:

Źródło:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl