6 niesamowitych "gigaprojektów" wykorzystujących energię z OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Zapotrzebowanie na zieloną, bezpieczniejszą energię z odnawialnych źródeł stale rośnie. Słońce i wiatr są znakomitą alternatywą dla konwencjonalnych, nieekologicznych i niebezpiecznych źródeł energii wykorzystywanych powszechnie. W poniższej galerii wyróżniliśmy kilka "gigaprojektów" wykorzystujących odnawialne źródła do produkcji energii, które warto poznać.

Ivanpah

Znajdująca się na pustyni Mojave (40 mil na południowy zachód od Las Vegas) instalacja Ivanpah to aktywna elektrownia termalna generująca energię elektryczną ze słońca. Na terenie obiektu znajduje się 173,500 luster - heliostatów, rozmieszczonych na 1416 hektarach, które skupiają energię słoneczną w bojlerach umieszczonych na szczytach trzech wież słonecznych. Jest to największa, działająca słoneczna elektrownia cieplna na świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=Tz-CuQOI_QY

http://science.time.com/2013/06/13/the-power-and-beauty-of-solar-energy/

Ouarzazate

Poniższe zdjęcia przedstawiają widok z lotu ptaka na elektrownię słoneczną Ouarzazate, która znajduje się w centrum Maroka. To największa na świecie elektrownia słoneczna używająca paneli fotowoltaicznych, która przy produkcji energii korzysta z palącego słońca Sahary.

http://www.bbc.com/future/story/20161129-the-colossal-african-solar-farm-that-could-power-europe

https://www.thenational.ae/business/morocco-breaks-ground-on-220m-noor-ouarzazate-iv-solar-plant-1.90315

 

Biurowiec firmy AGL Energy w Docklands

Panele słoneczne widoczne na dachu biurowca firmy AGL Energy w dzielnicy Docklands w australijskim Melbourne. Zainstalowany na dachu system solarny pokrywa 20 tysięcy metrów kwadratowych i w przybliżeniu generuje 110 tysięcy kilowatogodzin energii elektrycznej w ciągu roku.

https://www.archdaily.com/781330/699-bourke-street-grimshaw

http://www.abc.net.au/radionational/programs/breakfast/australias-sustainable-future/6887726

Vegas sunshine

Kolejną pozycją jest zajmująca powierzchnię 41 hektarów elektrownia Solar Array II Generating Station (15-megawatowych paneli słonecznych) w bazie wojskowej Nellis w Las Vegas (Newada). W połączeniu z 13,2 megawatowym przedsięwzięciem Nellis Solar Star ukończonym w 2007, Nellis posiada największy system fotowoltaiczny w Departamencie Obrony.

https://thafcc.wordpress.com/2016/03/13/22-amazing-renewable-energy-projects-that-pave-the-way-to-a-cleaner-future/

http://image.posta.com.mx/sites/default/files/japon-construira-el-mayor-sistema-de-almacenamiento-de-energia-solar-del-mundo.jpg

Morskie farmy wiatrowe

Europa jest światowym liderem w budowaniu farm wiatrowych blisko wybrzeży. London Array jest największą na świecie morską farmą wiatrową, która została uruchomiona 8 kwietnia 2013 roku. Farma ta znajduje się około 19 kilometrów od wybrzeża hrabstw Kent i Essex w Anglii. Maksymalna moc, którą może wytworzyć 175 pracujących razem turbin, wynosi 630 megawatów, co wystarcza do zasilenia około 500 tysięcy domów.

http://www.londonarray.com/the-project-3/

https://arabiangazette.com/london-array-world-s-largest-offshore-wind-farm-20130706/

PST10

Elektrownia słoneczna PS10 w hiszpańskim Sanlucar la Mayor niedaleko Sewilli była pierwszą komercyjną wieżą słoneczną na świecie. Została zbudowana przez hiszpańską firmę Solucar (Abengoa) i jest w stanie dostarczyć energię elektryczną nawet do 6 tysięcy domów.

https://en.wikipedia.org/wiki/PS10_solar_power_plant

https://pl.pinterest.com/pin/447334175470244518/

Źródło: 

Grafika główna:

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl