8 rzeczy, których nie wiedziałeś o LED-ach
Przewiń do artykułu
Menu

Diody LED mają tyle samo sprzymierzeńców, co przeciwników. W drugiej grupie jednak znajduje się wiele osób, które oceny dokonują tylko na podstawie czynników mało istotnych – jak na przykład barwa światła. Przedstawiamy zatem osiem faktów, które, być może, skłonią sceptyków do zmiany opinii.

 


1. Diody LED to rodzaj oświetlenia półprzewodnikowego, czyli energia elektryczna konwertowana jest na światło przy użyciu półprzewodników. Oznacza to, że żarówki LED mogą być nawet sześć/siedem razy bardziej wydajne niż tradycyjne lampy żarowe, co zmniejsza zużycie prądu o 80 procent!


2. Żywotność dobrej jakości żarówki LED wynosi około 25,000 godzin, czyli 25 razy więcej, niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Daje nam to w sumie ponad trzy lata dodatkowej żywotności, zakładając maksymalne użycie, czyli sytuację, w której światło paliłoby się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.


3. W przeciwieństwie do klasycznych żarówek, które 90 proc. pobranej energii oddają w postaci ciepła, LED-y działają dużo bardziej efektywnie, zapewniając mniejsze straty energii w postaci ciepła.


4. Dzięki swoim unikalnym cechom, takim jak: niewielkie rozmiary, łatwość konserwacji, odporność na pękanie oraz zdolność skupiania światła, LED-y zyskały wielką popularność w szerokiej gamie zastosowań - od świateł samochodowych, przez sygnalizację uliczną, po telewizory i oświetlenie gablot.


5. Żarówki LED mają o wiele mniejszy wpływ na środowisko, niż żarówki standardowe. Co więcej, nie zawierają rtęci. Cieszą się także sporą przewagą nad świetlówkami kompaktowymi.


6. Odkąd w roku 2000, Departament Energii w USA rozpoczął dofinansowania dla projektów dotyczących oświetlenia półprzewodnikowego, przyznano już 58 patentów. Wśród najbardziej popularnych propozycji znalazły się: opracowanie nowych sposobów wykorzystania materiałów, uzyskanie większej ilości światła oraz rozwiązanie podstawowych problemów technicznych. Niedawno Departament Energii ogłosił kolejnych pięć projektów, które z kolei skupią się na redukcji kosztów poprzez poprawę „wyposażenia” żarówek LED i procesu ich produkcji.


7. Pierwsza znana dioda LED stworzona została przez Nicka Holonyak Juniora, podczas jego prac dla firmy General Electric w 1962 r. Od tego czasu rozwój technologii następował bardzo szybko, a towarzyszący temu spadek kosztów spowodował, że żarówki LED-owe stały się popularnym, praktycznym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia. W latach 2011 i 2012 globalna sprzedaż wzrosła o 22 proc., podczas gdy koszt 60-watowej żarówki LED-owej spadł aż o 40 proc. Szacuje się, że w 2030 roku LED-y stanowić będą 75 proc. całej sprzedaży oświetlenia.


8. W roku 2012 w USA zainstalowano około 49 milionów żarówek LED, co przyniosło prawie 675 milionów dolarów oszczędności na rocznych kosztach oświetlenia. Jeżeli w ciągu dwóch następnych dekad doszłoby do zmiany całości oświetlenia w USA na LED, Amerykanie zaoszczędziliby 250 miliardów dolarów, jednocześnie zmniejszając zużycie energii elektrycznej na oświetlenie o 50 proc. i obniżając emisję dwutlenku węgla o 1,8 miliona ton.


Karolina Łużniak

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl