Act on Facts o wiatrakach także w Polsce
Przewiń do artykułu
Menu

Czegóż to o nich nie słyszymy! A to, że szkodzą zdrowiu. A to, że odbierają krowom mleko. A to, że ziemia wokół nich nic nie jest warta. Chyba największą ilość bzdur, półprawd i kompletnych kłamstw powiedziano o wiatrakach. Kampania edukacyjna Act on Facts ma pomóc wyprostować te pokręcone ścieżki.

 

 

 

 

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zebrało mity kursujące po Sejmie i w internecie. Nawet te najbardziej absurdalne. W trwającej właśnie kampanii Act on Facts weryfikuje te informacje opierając się na danych naukowych.


- Poziom absurdu o energetyce wiatrowej jest już tak wysoki, że czasem niemożliwe staje się przedstawienie rzetelnych informacji, bo są one po prostu torpedowane. Farmy wiatrowe to instalacje przyjazne i tanie – świadczą o tym niezależne badania, twarde dane i głosy ekspertów. - mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

Kampania Act on Facts miała już swoją premierę m.in. w Australii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, a od połowy czerwca trwa również w Polsce.
Co internauci znajdą na stronie www.actonfacts.org/pl?


- Dział „Fakty” w którym użytkownicy znajdą odpowiedzi na częste pytania oraz rzetelne informacje na temat tego rodzaju energetyki;
- Filmy edukacyjne wyjaśniające wątpliwości i przedstawiające korzyści z rozwoju energetyki wiatrowej;
- Aktualne informacje o inicjatywach w całej Polsce, które wspierają rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju.


 

Kampania rozprawia się z mitami na temat energii wiatrowej poprzez ujawnianie absurdalności przekonań panujących na jej temat w społeczeństwie. Poziom niewiedzy został przez twórców kampanii podzielony na kategorie: koszty, efektywność, wygląd, zdrowie, hałas, środowisko naturalne.


W każdej z kategorii znajdziemy często spotykany mity o wiatrakach i rzeczowe wyjaśnienie, jak jest w rzeczywistości, z przywołaniem licznych badań naukowych i socjologicznych.


Jednym z silnych przekonań Polaków jest to, iż energia wiatrowa jest droga i nie stać nas na nią. A oto, jak wyjaśniają to twórcy kampanii:

 



Innym, silnie utrwalonym przekonaniem jest to, że wiatraki są bardzo głośne i mieszkanie w ich sąsiedztwie zmienia życie mieszkańców w prawdziwy horror. Act on Facts wyjaśnia to tak:

 

 

Wreszcie – wpływ turbin wiatrowych na ludzkie zdrowie. Boimy się ich w przeświadczeniu, że odpowiadają za wszystko, co najgorsze – od zawrotów głowy, poprzez raka żołądka, po schorzenia psychiatryczne. Twórcy kampanii prostują te mity w następujący sposób:

 

 

Znacznie więcej interesujących informacji, wyników badań, sondaży opinii i filmów poświęconych prawdom i mitom o energetyce wiatrowej znaleźć można na polskiej stronie kampanii pod adresem: http://actonfacts.org/pl/


Zachęcamy do zajrzenia na tę stronę i poznanie jej zawartości. Naprawdę warto.


Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl