Aplikacje i programy wakacyjne dla kotłów
Przewiń do artykułu
Menu

Jakie możliwości ma użytkownik systemów grzewczych, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i paliwa w przypadku jego dłuższej nieobecności? Przede wszystkim zależy to od zastosowanego kotła. Kluczowymi aspektami są odpowiednio: okres jego eksploatacji i możliwości regulacji.

 

Klasyczne systemy znane z lat 1980 i 1990, które nadal są stosowane w wielu urządzeniach, oferują możliwość wyboru między trybami: „lato” i „zima”. W praktyce oznacza to, że działanie ogrzewania może pozostać w trybie zimna, ale pod prysznicem do naszej dyspozycji wciąż będziemy mieli ciepłą wodę. Współczesne regulacje oferują o wiele bardziej różnorodne i efektywne opcje za pośrednictwem aplikacji kontrolujących cały system.

 

Worldwide access - globalna kontrola kosztów

Ze względu na indywidualne nawyki korzystania nie tylko z dóbr konsumpcyjnych, ale również produktów technicznych, sektor grzewczy znacznie ewoluował. Przeszliśmy z piwnicy bezpośrednio do smart fonów i tabletów, z których mamy dostęp do sterownika grzewczego na całym świecie. Dzięki inteligentnej aplikacji kontrolującej sterownik ten jest całkowicie niezależny od zastosowanych programów grzewczych. W uzupełnieniu do przekazanych danych oraz informacji na temat aktualnego stanu systemu wiele ważniejszą cechą jest możliwość interwencji w ich działaniu. W odniesieniu do okresu wakacyjnego, oznacza to na przykład, że można wstępnie ustawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu na krótko przed powrotem do domu. Ponadto, możliwym jest uzyskanie kontroli nad procesem ogrzewania wody. Po kilkugodzinnym wypadzie, relaksujący prysznic będzie dostępny natychmiast po powrocie. Również informacja o ewentualnej awarii systemu pojawia się na urządzeniu mobilnym bez zbędnego marnowania czasu. Nasz kontroler za pośrednictwem aplikacji Vitotrol Plus lub ViCare umożliwia wygodne, niezależne od czasu i lokalizacji działanie systemu grzewczego.

 

Viessmann-automatyka aplikacja

fot. Viessmann

 

Niezbędne jest w tym celu posiadanie sterownika Vitotronic 200, a ten oczywiście musi być połączony za pośrednictwem sieci WLAN do Internetu. Sterownik jest kompatybilny ze wszystkimi wolnostojącymi kotłami Viessmann takimi jak: jednostki przyścienne, pompy ciepła oraz kotły na drewno nowszej konstrukcji. W połączeniu aplikacji ViCare oraz moduł WLAN 100 Vitoconnect jest nawet możliwe monitorowanie systemu w celu bezpośredniego reagowania w przypadku wystąpienia zakłóceń. Poprzez konsumencką aplikację możliwa jest inżynierska interwencja w system. Całe rozwiązanie jest oczywiście dostosowane do aktualnych norm bezpieczeństwa i spełnia warunki protokołu HTTPS oraz szyfrowania SSL. Zatem troska o to, że niepożądane osoby trzecie mogą ingerować w system, jest nieuzasadniona.

 

Oszczędność kosztów ogrzewania z programu wakacyjnego

Kontrola za pośrednictwem aplikacji jest rozwiązaniem idealnym dla budynków i domów w sektorze prywatnym w zastosowaniach, w których można sterować maksymalnie trzema obiegami grzewczymi. Rzecz jasna, nie każdy użytkownik przywykł do tego typu rozwiązań. Istnieje możliwość kontrolowania kotłowni przy pomocy klasycznego programu wakacyjnego, czyli fabrycznie ustawionego programu oszczędzania energii, gdzie istnieje możliwość ustawienia zarówno dnia wyjazdu jak i powrotu. Jest to dobry wariant szczególnie w starszych systemach klimatyzacji - tu oszczędność kosztów ogrzewania będzie znaczna. Ciepła woda nie będzie produkowany, a obieg grzewczy pozostaje zimny. Tylko pompa uruchamia się w regularnych odstępach czasu, w celu zapobiegnięcia przykrych konsekwencji dla systemu w postaci np. jego uszkodzenia.

 

Zwłaszcza w miesiącach zimowych program wakacyjny ma wielkie znaczenie ekonomiczne. Tego typu ochrona sprawia, że naszemu kotłowi nie stanie się krzywda wskutek mrozu. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie ze stoku narciarskiego.

 

O zakresie, w którym kocioł ma możliwość komunikowania bezprzewodowego lub o tym, co jest konieczne, aby mógł on zostać odpowiednio dostosowany nasi eksperci opowiedzą pod www.viessmann.com. Osobom, które chcą spojrzeć dalej w przyszłość i pragną mieć wgląd w różne wizje oraz innowacje w zakresie inteligentnych systemów automatyki budynkowej polecamy zainteresować się treściami dostępnymi na portalu www.invitech.de.

 

Tekst źródłowy znajduje się tutaj.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl