Audyt czyli energia pod lupą
Przewiń do artykułu
Menu

Osoby budujące dom do rozwiązań energooszczędnych najczęściej przekonują koszty jego późniejszej eksploatacji zestawione z niezbędnymi nakładami finansowymi. Wykazane w projekcie inwestycje konieczne dla m.in. poprawy izolacyjności stawianego budynku to efekt audytu energetycznego.


Inwestorzy mają obowiązek przeprowadzić go dla wszystkich nowo wybudowanych obiektów. Daje on informację o tym ile energii potrzeba do ogrzania i oświetlenia całego budynku oraz o ewentualnych  zmianach  w zakresie jego szczelności jakie zaszły na etapie realizacji budowy w stosunku do projektu.


W przypadku domu energooszczędnego audyt energetyczny daje również podstawę do ubiegania się o premie lub kredyty na jego budowę ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 domzdoplata

By się opłacało

Audyt energetyczny ma za zadanie m.in. określić ilość i sposób zużywania energii oraz podać konkretne rozwiązania (techniczne, organizacyjne i formalne) jak to zrobić by było to opłacalne dla inwestora.


Przy obiektach nowych, nowo wybudowanych do wykonania audytu potrzebna jest m.in. dokumentacja budowlana, dokumentacja fotograficzna obiektu, informacje o zmianach jakie zaszły na etapie realizacji budowy.


Konieczne są także dane dotyczące zainstalowanego kotła centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, informacje dotyczące okien, drzwi, ocieplenia, instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji i  klimatyzacji.


Tak więc by audyt był rzetelny należy przeprowadzić  inwentaryzację wszystkich instalacji zużywających energię, ocenić właściwości cieplne budynku oraz określić, jaka jest ogólna charakterystyka energetyczna budynku.


Musi on być przeprowadzany przez audytora energetycznego. Dane dotyczące zakresu i formy audytu energetycznego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 17 marca 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 43, poz. 346).

 

EC-006-wiz-2


Od ogółu do szczegółu


O tym jak audyt wpływa na dalsze działania związane z dostosowaniem domu do standardu energooszczędnego można przekonać się analizując zużycie energii w budynku gdzie jego koszty ogrzewania są wysokie.


W takim obiekcie należy wyliczyć roczne koszty ogrzewania wynikające z projektu i porównać  je z faktycznymi oraz dokonać analizy zmiany kosztów dla różnych wariantów ocieplenia przegród zewnętrznych (ściany, dach, podłoże).


Następnie trzeba porównać korzyści dla różnych wariantów okien i drzwi, dokonać zestawienia możliwych korzyści dla modernizacji instalacji grzewczej i obliczyć opłacalność zastosowania odnawialnych źródeł energii m.in. kolektorów słonecznych lub pompy ciepła.


Konieczna jest też weryfikacja bilansu przewietrzania budynku, prognoza strat ciepła na wentylacji, analiza opłacalności wykorzystania rekuperacji i sprawdzenie korzyści prognozowanych przez producentów urządzeń.


Niezbędna jest analiza ekonomiczna różnych wariantów uwzględniająca inflację i wzrost cen paliw oraz analiza innych zagadnień związanych z energooszczędnością istotnych dla projektanta czy inwestora.


Dzięki takiemu „przyjrzeniu się” budynkowi będziemy w stanie znaleźć możliwą przyczynę słabej efektywności ogrzewania w budynku, dowiedzieć się, co można z tym zrobić i o jakich rozwiązaniach warto myśleć.


Analiza różnych wariantów pozwoli wybrać te, które będą najbardziej nam odpowiadać i podpowie  czy opłacalne są np. inwestycje w nowoczesne technologie energooszczędne.

Na koniec świadectwo

Konsekwencją takich działań jest sporządzenie przez audytora energetycznego świadectwa, w którym zawarta jest jakość energetyczna budynku po przeprowadzeniu oceny na podstawie jego charakterystyki energetycznej.


Zawiera ono dane i wskaźniki energetyczne budynku oraz określa całkowite obliczeniowe jego zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej również oświetlenia, z uwzględnieniem warunków klimatycznych oraz wymagań jakości środowiska wewnętrznego w budynku.


Oceniając jakość energetyczną świadectwo  przyporządkowuje  budynek jednej z klas energetycznych: A, B, C, D, E, F lub G.  Klasa A oznacza budynek o najwyższej jakości energetycznej czyli najbardziej energooszczędny.

 

Z kolei klasie energetycznej D przyporządkowany jest budynek referencyjny czyli budynek o takich samych wymiarach i kształcie jak oceniany budynek, który spełnia obowiązujące wymagania dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej przegród, podane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Summa summarum, świadectwo energetyczne zawiera wskazanie możliwych do realizacji robót budowlanych mogących poprawić jakość energetyczną danego obiektu.


Dwa wymiary komfortu


W Polsce  co roku powstaje ok. 12 tys. domów jednorodzinnych. Nawet nieduża, ujęta w projekcie, inwestycja mająca poprawić szczelność budynku może przynieść wymierne korzyści gospodarcze i ekologiczne np. w postaci niższych kosztów ogrzewania i  mniejszej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.


Jesteśmy coraz bardziej świadomi skutków jakie niosą decyzje podejmowane już na etapie projektu. Wysoka izolacyjność cieplna i nowoczesna wentylacja, którą możemy uzyskać dzięki m.in.  wcześniejszemu audytowi,  dają nam dom efektywny energetycznie, w którym do komfortu mieszkania dołącza się komfort finansowy.


Wincenty Bryński

 

Tekst powstał we współpracy z pracownią architektoniczną Euro-Centrum: www.pracowniaec.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl