W Lublinie autobusy miejskie do ładowania akumulatorów będą korzystać z prądu z ogniw PV, które zostaną zainstalowane na dachach pojazdów. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.
W projekcie, obok Miejskiego Przedsiębiorca Komunikacyjnego w Lublinie, uczestniczy także Politechnika Lubelska.
System przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną zmniejszy obciążenie alternatorów autobusu prowadząc do zmniejszenia zużycia paliwa. Koszt systemu fotowoltaicznego ma szansę zwrócić się po dwóch latach, licząc tylko oszczędność paliwa.
Na lubelskich autobusach zostaną zamontowane panele cienkowarstwowe, które charakteryzują się elastycznością i odpornością na wstrząsy. Te ogniwa mają większe możliwości absorpcji niż tradycyjne ogniwa krzemowe. Można je także dowolnie skonfigurować, umieścić na dowolnym dachu i korzystać z energii.
Testy instalacji PV zamontowanych na lubelskich autobusach potrwają dwa lata. Pomysłodawcy liczą, że testowane rozwiązanie przyniesie spore oszczędności, a Politechnika Lubelska chce w przyszłości sprzedawać licencję na jego wykorzystanie.
Czytaj także: Panele fotowoltaiczne na dachach autobusów miejskich w Lublinie
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.