Starzejące się społeczeństwo i rosnąca grupa osób 65+. Rozłączone rodziny – dzieci zagranicą, podeszli wiekiem rodzice w Polsce. Niepełnosprawność wynikająca nie tylko z choroby, ale także z wieku. Rozwój automatyki budynkowej i rozwiązania inteligentnego domu mogą ułatwić i usprawnić życie seniorów oraz wesprzeć ich rodziny.
Starzenie się społeczeństwa w Polsce jest faktem. Jesteśmy zresztą krajem w europejskiej czołówce tych, w których seniorów (osób 60-65+) przybywa bardzo szybko. Tymczasem zmieniła się struktura rodziny. Rzadko kiedy jest ona wielopokoleniowa i mieszkająca pod jednym dachem. W takich rodzinach miał kto zaopiekować się niedołężniejącymi seniorami. W tych nowych nie ma komu. I rośnie poważny problem społeczny, już widoczny, a z biegiem lat będzie on rozleglejszy.
Przeczytaj także: Smartfonem zamkniesz drzwi
Zapracowane dorosłe dzieci i wnuki, często mieszkające na drugim końcu Polski, albo poza granicami kraju, stoją przed wyzwaniem – jak zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić życie starzejącym się rodzicom?
Z pomocą przychodzi automatyka budynkowa i rozwiązania domu inteligentnego, które mogą być zastosowane tak w domach prywatnych, jak i w placówkach opiekuńczych.
Tele-medycyna przypilnuje seniora
Seniorzy mają często kłopoty z pamięcią, co może sprawiać, że zapominają zażyć tabletki o określonej porze, zmierzyć poziom cukru we krwi, zadbać o higienę jamy ustnej i wielu innych aktywnościach decydujących o zdrowiu i jakości życia.
Z pomocą przychodzi tele-medycyna, wykorzystująca rozwiązania smart w domu inteligentnym.
Co możemy dzięki niej usprawnić w życiu starszego człowieka?
To tylko kilka przykładów rozwiązań ułatwiających życie osobom starszym, a czasami wręcz im to życie ratujących.
Inteligentne rozwiązania w nocy i za dnia
Łóżko seniora można wyposażyć w czujniki wykrywające obecność człowieka w pościeli, ruch, tętno czy oddech. Monitoring snu wykrywa wszystkie odstępstwa od normy, np. niespokojne ruchy, niestabilny oddech, przyspieszony puls.
Przeczytaj także: Dom przyszłości sterowany smartfonem
Każde zdarzenie odbiegające od normy jest od razu rejestrowane i przesyłane do ustalonych wcześniej osób – kogoś z rodziny lub opiekuna.
Specjalne urządzenie zawieszone na szyi seniora potrafi kontrolować jego kondycję także w ciągu dnia. To nie musi być od razu smart watch, który jest rozwiązaniem droższym, gdyż bardziej skomplikowanym. Prostszy czujnik na szyi, np. w momencie utraty przytomności czy upadku, zaalarmuje opiekuna starszej osoby, że ta wymaga pomocy.
Automatyka oświetleniowa i ogrzewanie
Rzecz bezcenna, zwłaszcza w nocy, ale nie tylko. Sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem to wielkie ułatwienie dla osób mających ograniczone możliwości poruszania się. Inteligentny dom w tej części rozwiązań reaguje na dotyk, komendy głosowe, poprzez smart-asystenta lub obsługiwany jest przy pomocy smartfona.
Polecamy również: Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty
W nocy system inteligentnego domu automatycznie oświetli drogę do łazienki czy kuchni, a następnie zgasi światło po powrocie seniora do łóżka.
Kamery monitoringu
Monitoring wideo tak wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, pozwala zachować kontrolę nad sytuacją, gdy senior mieszka sam, a cierpi np. na demencję, chorobę Alzheimera, ma problemy z sercem czy też z innych powodów wymaga nadzoru.
Dzięki monitoringowi w każdej chwili można sprawdzić, czy w domu wszystko jest w porządku. Poza tym monitoring pozwala nam skontrolować, czy np. opiekun osoby starszej przychodzi na czas.
Zainstalowanie kamer wideo w domu/mieszkaniu seniora jest banalnie proste – wystarczy zamontować urządzenia na ścianach i podłączyć do domowej sieci Wi-Fi.
Osoby starsze czasem tracą czujność i otwierają drzwi osobom obcym, co nieraz ma dramatyczne następstwa w postaci napadów i kradzieży (słynna metoda „na wnuczka”). Gdy ktoś zadzwoni do drzwi, senior może porozmawiać z tą osobą za pomocą telefonu i to nawet nie wstając z fotela, jeśli telefon będzie w pobliżu. Większy ekran telefonu daje także czytelny obraz wideo.
Wiele wideo-dzwonków ma możliwość wyświetlenia obrazu z kamery zanim odbierze się połączenie, więc starsza osoba nie musi nawet odbierać połączenia, żeby się dowiedzieć kto stoi za drzwiami.
Przeczytaj także: Czy cyberatak na dom inteligentny jest możliwy?
Nowoczesne kamery przydają się również wtedy, kiedy do opieki nad seniorem został zatrudniony ktoś z firmy świadczącej tego typu usługi. Kamery pozwalają kontrolować, w jaki sposób starszy człowiek jest traktowany. Nagranie z monitoringu może być zapisywane, a następnie dowolnie odtwarzane.
Wykrywanie ruchu
Ta funkcja kamer w domu inteligentnym jest szczególnie ważna w przypadku, gdy rodzinie lub opiekunom zależy na tym, żeby senior nie opuszczał swojego domu bez asysty. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy starsza osoba ma kłopoty z pamięcią.
Jeśli urządzenie zostanie zainstalowane w pobliżu drzwi, każdy ruch spowoduje błyskawiczne wysłanie powiadomienia na telefon osoby uprawnionej, np. dzieci seniora, dzięki czemu możliwa jest odpowiednia do sytuacji reakcja.
Zabezpieczenie wejścia do domu
Jednym z rozwiązań ułatwiających życie seniorom i ich rodzinom jest inteligentny zamek do drzwi, w którym e-klucz znajduje się w smartfonie, breloczku lub jest to kod PIN (jeśli do e-zamka dołączona jest numeryczna klawiatura).
Odpada szukanie klucza i wkładanie go do zamka – niby prosta czynność, ale w przypadku dłoni seniora wykrzywionych np. chorobą stawów, wcale nie musi to być takie proste.
Ponadto e-zamek pozwala nadać uprawnienia do jego otwarcia opiekunowi osoby starszej, nie trzeba dorabiać tradycyjnych kluczy. Uprawnienia takie odbiera się jednym kliknięciem, a jeśli opiekun nie okazał się godny zaufania - odpada także wymiana zamków w drzwiach.
Inteligentny dom - wraz z rozwojem tych technologii i starzeniem się społeczeństwa - będzie coraz bardziej obecny w naszym życiu. Warto śledzić nowinki z tej branży, bo koszty urządzeń tanieją, ich jakość wzrasta, a osoby starsze czują się pewniej i bezpieczniej wówczas, gdy nie można im zapewnić osobistej opieki na stałe.
Ewa Grochowska
Źródła:
Grafika:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.