Kotły spalające biomasę w celu wytworzenia ciepła stają coraz bardziej opłacalną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych, które instalujemy w domach. Tak przynajmniej wynika z nowego raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Na polskim rynku ciągle pierwsze skrzypce grają konwencjonalne kotły, jako paliwo wykorzystujące węgiel i gaz, jednak daje się zauważyć, iż producenci zaczynają coraz śmielej wchodzić na rynek z ofertą kotłów na biomasę. I jest to trend narastający.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przeprowadził w tym roku badanie rynku małych kotłów na biomasę oraz przedsiębiorstw związanych z tym sektorem produkcji. Udział w badaniu wzięli najwięksi producenci oraz dystrybutorzy kotłów, zaś informacje zebrano metodą badań ankietowych.
Badano wielkość i strukturę sprzedaży, pytania dotyczyły także kanałów dystrybucji i regionalizacji sprzedaży, jak również kierunków eksportu urządzeń. Analiza uzyskanych danych oraz publikacji posłużyła segmentacji odbiorców, określeniu specjalizacji producentów oraz ocenie ich pozycji na tle pozostałych firm.
W raporcie IEO czytamy, iż w wyniku badania zidentyfikowano ponadto 190 zarejestrowanych przedsiębiorstw działających w sektorze biomasy i biopaliw stałych.
Przygotowane przez Instytut zestawienie obejmuje m.in. producentów, pośredników w obrocie, dostawców maszyn i firmy usługowe, w tym transportowe i ubezpieczeniowe.
W momencie przeprowadzania badań na polskim rynku istniało 115 producentów małych kotłów na biomasę, a także takich urządzeń, w których biopaliwo jest dodatkiem.
W ogólnej liczbie producentów, 59 wytwarza kotły i urządzenia wykorzystujące biomasę jako paliwo podstawowe. Krajowy rynek to oferta ponad 500 urządzeń grzewczych i przeszło 130 urządzeń pozostałych kategorii, takich jak kominki oraz piece na biomasę.
W kotłach tych stosuje się różne rodzaje ekologicznego paliwa, odmienna jest też ich konstrukcja i stopień automatyzacji.
W kotłach, gdzie biomasa jest paliwem podstawowym, dominują te zasilane peletem drzewnym oraz drewnem kawałkowym, chociaż dostępne są również kotły wykorzystujące słomę pod różnymi postaciami oraz odpady drzewne, tj. wióry, zrębki i trociny.
Jak działa kocioł na biomasę, w tym przypadku spalana jest zrębka drzewna i pelet?
Roczna sprzedaż kotłów na paliwa stałe w celach grzewczych w latach 2010-2012 jest szacowana na ok. 200 tys. sztuk, w tym małych kotłów na biomasę sprzedało się 20 tys. sztuk.
Według szacunków IEO, w Polsce użytkowanych jest blisko 90 tys. kotłów na biomasę, w których spalane jest drewno opałowe, albo pelet. Roczna sprzedaż przekracza 15 tys. sztuk, co oznacza, że rocznie przybywa ponad 300 MW mocy.
Roczna wartość sprzedaży, która określa wielkość tego rynku, to ponad 150 mln zł. Zasadniczy obrót jest realizowany w segmencie kotłów do 70 kW, jednak w przypadku kotłów na biomasę największym zainteresowaniem cieszą się te o mocach poniżej 40 kW i 40-70 kW, natomiast wśród kotłów wielopaliwowych - urządzenia poniżej 40 kW.
Obecnie dostępne urządzenia do spalania biomasy mają wysoką sprawność, która osiąga nawet 94 proc. w automatycznych kotłach na pelet.
Wszystkie te urządzenia osiągają coraz wyższy stopień automatyzacji, wzrasta także ich zdolność do pracy z innymi źródłami energii, przy zachowaniu efektu ekologicznego.
Kotły na biomasę współpracują z automatyką pogodową, a także domowymi instalacjami centralnego ogrzewania. Najnowocześniejszy sprzęt grzewczy umożliwia uzyskanie wysokich standardów komfortu, bezpiecznej obsługi, efektywności oraz norm emisyjnych, dzięki zastosowaniu sond lambda, automatycznych podajników paliwa oraz automatycznego oczyszczanie i odpopielania powierzchni grzewczych.
Coraz powszechniejszy kierunek rozwoju kotłów wyznacza integracja tych urządzeń z instalacjami odbioru energii, m.in. kolektorami słonecznymi. W tym celu wykorzystuje się magazyny ciepła.
Wsparcia na zakup kotłów wykorzystujących biomasę udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoich programach KAWKA i Domy Energooszczędne.
Jednakże największy wpływ na rynek kotłów na biomasę może mieć nowy program finansowania mikroinstalacji OZE o nazwie „Prosument”, który NFOŚiGW ma uruchomić do końca 2013 r.
Ewa Grochowska
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.