Czy biznes bioenergetyczny jest opłacalny? Portal NNNERGO przeprowadził analizę przypadków.
Sytuacja na rynku biomasy zmienia się dynamicznie zarówno po stronie podaży (wpływ m.in. warunków pogodowych) jak i ceny. Zmienność cenowa surowców odgrywa mniejszą rolę przy elektrowniach wiatrowych, wodnych czy geotermlanych. Ciekawym tematem są z pewnością spalarnie, bowiem zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska 42% energii elektrycznej, odzyskanej i przetworzonej z energii zawartej w odpadach ma charakter odnawialny. Na ograniczenie dostępności odpadów raczej długo nie będziemy jeszcze narzekać.
Wejście na rynek energetyki odnawialnej zawsze wymaga od przedsiębiorcy wykonania szczegółowej analizy otoczenia – stanu aktualnego i dokonania możliwie najbardziej wiarygodnych prognoz na przyszłość. Konieczne jest sporządzenie biznesplanu obrazującego możliwie dokładnie planowany model biznesu. Bardzo użyteczne okazuje się przeprowadzenie wielowariantowej analizy i uwzględnienie różnych scenariuszy rozwoju sytuacji. Taka analiza stanowi doby materiał decyzyjny – pozwala zobrazować, jakie zmienne i w jakim stopniu będą wpływać na nasz przyszły biznes oraz jak kumulacja, wydawałoby się nieistotnych zmian parametrów wejściowych, może spowodować znaczną zmianę rentowności przedsięwzięcia.
Wśród przeprowadzonych analiz znalazły się: biogazownia, blok kogeneracyjny oraz produkcja peletu.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.