Budownictwo pasywne - mądrzejszy sposób na życie
Przewiń do artykułu
Menu

Czy wiesz, że budownictwo pasywne może pomóc zaoszczędzić 90% energii, która zostałaby wykorzystana w domu konwencjonalnym? Albo, że budynek nie może zużywać więcej niż 15 kWh energii elektrycznej na metr kwadratowy w ciągu roku, żeby mógł uzyskać status domu pasywnego?

Dom pasywny, to taki, w którym zachowana jest stała i umiarkowana temperatura, co eliminuje problem tego, że w jednym pokoju temperatura jest znacznie mniejsza lub większa niż w drugim. Żeby dom zakwalifikować jako pasywny, budynek musi spełniać najwyższe standardy określone przez Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego (Passivhaus Institut), a Niemcy, to kraj, który słynie z tego, że jest jednym z najbardziej proaktywnych pod względem oszczędności energii.

Domy pasywne charakteryzuje gruba warstwa izolacyjna osłaniająca budynek, eliminacja mostków cieplnych, które pozwalają ciepłemu powietrzu uciekać przez luki konstrukcyjne i wydajna wentylacja, która wymienia wilgotne powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, na powietrze świeże (z zewnątrz). To świeże powietrze z zewnątrz odpowiednio ogrzeje lub ochłodzi wnętrze domu pasywnego.

Warto rozważyć budowę domu pasywnego z kilku powodów. Oprócz tego, że pozwala to znacznie zaoszczędzić na rachunkach za media i być przyjaznym dla środowiska, lepiej jest, gdy świeże powietrze zastępuje toksyny, które mogły pojawić się w wilgotnym powietrzu wewnątrz i je zanieczyszczać. Także zwiększona wydajność izolacji pomaga zredukować hałas oraz zapewnia bardziej płynną pracę wywietrzników i wentylatorów.

Obecnie koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 8-15% (a przy niewłaściwym projektowaniu nawet do 35%) więcej w stosunku do budowy standardowej. W Niemczech koszty dodatkowe wynoszą jedynie 3-8%.

Poniżej zamieszczamy anglojęzyczną inforgrafikę opracowaną przez Niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego, która doskonale obrazuje sposób działania i korzyści, jakie możemy osiągnąć stawiając na dom pasywny.

 

 

Źródła:

Grafika główna:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl