Bytom otrzyma 400 mln zł na rewitalizację miasta
Przewiń do artykułu
Menu

W ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI) Bytom otrzyma 400 mln złotych na projekty związane z kompleksową rewitalizacją miasta.


Środki uruchomiono w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WŚL) na lata 2014-2020.


Projekty bytomskiego OSI obejmą liczne obszary działań inwestycyjnych i społecznych. Projekty rewitalizacyjne mają zostać skoncentrowane przede wszystkim na Śródmieściu, a w dalszej kolejności na pozostałych dzielnicach dotkniętych restrukturyzacją przemysłu ciężkiego. Wymienia się tu: Szombierki, Bobrek-Karb, Łagiewniki, Rozbark i Miechowice.


- Wiem, że odnowy potrzebuje całe miasto, jednak na samym początku podkreślałem, że pieniądze w ramach OSI przeznaczone będą na rewitalizację Śródmieścia. Ta dzielnica wymaga terapii najpilniej. Centrum miasta ma być jego wizytówką. Poza tym, kiedy je odnowimy, łatwiej nam będzie zrewitalizować pozostałe dzielnice - wyjaśnił w specjalnym komunikacie prezydent miasta Bytom, Damian Bartyla.

 
Ponad połowa wspomnianej wyżej kwoty - dokładnie 55 proc. - posłuży sfinansowaniu tzw. „projektów twardych” – inwestycyjnych. Środki pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).


Ustalony podział alokacji OSI zakłada m.in.:
·    wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym (30 mln zł);
·    zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego (20 mln zł);
·    ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej, ochrona i rekultywacja gleby oraz wspieranie usług ekosystemowych, także poprzez program „Natura 2000” i zieloną infrastrukturę (2,55 mln zł).

Pozostała część środków – 180 mln złotych dostępnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (45 proc. całkowitej puli) zostanie spożytkowane na tzw. „projekty miękkie”. W ramach osi priorytetowych RPO wesprą m.in.: regionalny rynek pracy, włączenie społeczne czy potencjał edukacyjny.


Kompletny wykaz można znaleźć pod adresem: www.bytomodnowa.pl


DM


Źródła:
www.bytomodnowa.pl
biznes.pl
wiadomosci.onet.pl

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl