Cały kraj przez dwa miesiące korzystał wyłącznie ze źródeł odnawialnych
Przewiń do artykułu
Menu

Przypadki państw, które na chwilę pokrywały większość zapotrzebowania własnego na energię, nie są na świecie niczym nowym. O krok dalej poszła Kostaryka, która tego lata udowodniła, że rola OZE nie musi zostać ograniczona do stanowienia chwilowej alternatywy na zabezpieczenie niecałkowitego popytu na prąd.

 

Od czerwca do sierpnia zużycie paliw kopalnych w Kostaryce uległo znacznemu ograniczeniu - to dzięki korzystnej pogodzie, pozwalającej na zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE). W tym okresie dokładnie przez 76 dni gospodarka energetyczna niewielkiego państwa oparta była wyłącznie na OZE.

 


W tym artykule pisaliśmy o trzech krajach, które przez chwilę pokryły większość popytu na energię prądem z OZE.

 

Dla Kostaryki rok 2016 jest pod względem wykorzystania prądu z wiatru, słońca, wody i źródeł geotermalnych rekordowy. Łącznie już przez ponad 150 dni kraj mógł zrezygnować z wytwarzania energii elektrycznej metodami konwencjonalnymi. Paradoksalnie pomocne okazały się częste i obfite opady deszczu – za wytworzenie aż 80,27 proc. energii z OZE w bieżącym roku odpowiadały elektrownie wodne. Deszcze pomogły kostarykańskim hydroelektrowniom pracować wydajniej.

 

Entuzjaści całkowitego uniezależnienia państw od źródeł kopalnych i stworzenie mixu energetycznego wyłącznie ze źródeł odnawialnych powinni jednak wziąć poprawkę na pewne okoliczności. Kostaryka to kraj sześciokrotnie mniejszy od Polski, a łączna liczba jego mieszkańców jest równa 1/8 ludności Polski. Jest to także kraj, w którym strefy pochłaniającego najwięcej prądu przemysłu ciężkiego spotkać naprawdę ciężko. Z drugiej strony przykład Kostaryki wybija z ręki argument pesymistom, dla których pełne uzależnienie kraju od OZE możliwe było tylko na komputerowych symulatorach i z pewnością znajdą się kraje, które pobiją rekord małego państwa z Ameryki Środkowej.

oprac. DM

 

Źródło: geekweek.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl