Chiny: Energia słoneczna jest teraz tańsza niż energia z sieci
Przewiń do artykułu
Menu

W setkach chińskich miast energia słoneczna jest teraz tańsza niż energia dostarczana przez sieć krajową. Co więcej, nowe analizy wykazały, że jej ceny mogą nawet konkurować z cenami za energię wytwarzaną w elektrowniach węglowych. Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Energy, aż 344 chińskie miasta posiadają systemy solarne, które nie korzystając z dofinansowania, wytwarzają energię po cenach niższych niż krajowy system elektrowni. Według autorów, może to zachęcić do inwestowania w energię odnawialną.

Chiny poczyniły ogromny postęp w rozwijaniu projektów związanych z energią słoneczną i zadeklarowały się zainwestować 367 miliardów dolarów w wytwarzanie energii odnawialnej – słonecznej, wiatrowej, wodnej i jądrowej w latach 2017 – 2020.

Według zespołu badawczego prowadzonego przez Jinyue Yan z Royal Institute of Technology w Sztokholmie, w 22% z analizowanych miast energia słoneczna może rywalizować z cenami za energię elektryczną pozyskiwaną z węgla.

Żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne państwa, Chiny przez długi czas polegały na węglu, jednak w ostatnich latach zaczęły zamykać kopalnie i ograniczać budowę kolejnych elektrowni węglowych, szczególnie w silnie zanieczyszczonych regionach. Mimo to energia wytworzona za pomocą tego surowca nadal stanowi 59% krajowej konsumpcji energii.

Naukowcy mówią, że niższe ceny “mogą sprawić, że w niedalekiej przyszłości systemy słoneczne staną się szeroko wykorzystywanym w Chinach źródłem (energii) zarówno do celów przemysłowych, jak i komercyjnych.” Jak twierdzi Sam Geal – ekspert ds. energii z instytutu Chatham House – dzięki szerokiej skali produkcji i rosnącej krzywej doświadczenia, Chiny obniżają również ceny instalacji solarnych na całym świecie.


źródło: https://edition.cnn.com/2019/08/15/business/china-solar-electricity-scli-intl/index.html

W wywiadzie dla CNN Geall stwierdził, że “wynika to głównie z własnego interesu Chin. Rząd widzi, że energia słoneczna może pomóc zwiększyć bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w miastach i ustanowić Chiny największym światowym dostawcą czystej technologii przyszłości.”

„Dynamiczny rozwój energii słonecznej w Chińskich miastach da jeszcze więcej powodów do tego, aby przyspieszyć jej wdrażanie, co pozytywnie świadczy o ambicjach klimatycznych Chin, a tym samym całego świata.”

W kolejce czekają już następne ambitne plany, w tym kosmiczna elektrownia słoneczna, która w ciągu jednego dnia będzie w stanie wysłać na Ziemię tyle energii, że będzie można nią zasilić całe miasto. Według najnowszego raportu opublikowanego w dzienniku Science and Technology Daily, państwowa korporacja China Aerospace Science and Technology Corporation ma nadzieję na uruchomienie rentownej słonecznej stacji kosmicznej jeszcze przed 2050 rokiem.

To również Chińska firma zbudowała kompleks Noor-Ouarzazate w Maroku - największą na świecie elektrownię słoneczną. Ma ona ponad 3000 hektarów (7400 akrów) powierzchni – wielkością przypomina 3500 boisk piłkarskich i wytwarza wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić miasto wielkości Pragi lub dwa razy większego niż Marrakesz.
Pojawiły się jednak obawy dotyczące ekoreferencji branży energii słonecznej. Pomimo że wytwarzają energię przy zmniejszonej emisji, problem stanowi rosnąca ilość odpadów z paneli słonecznych.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) szacuje, że do 2050 roku Chiny wyprodukują 20 milionów ton odpadów z produkcji paneli słonecznych, a chińscy producenci paneli słonecznych muszą stawić czoła protestom mieszkańców, którzy oskarżają ich o niewłaściwe obchodzenie się z niebezpiecznymi odpadami. Jak donosi Reuters, W 2011 roku, po burzliwych protestach wywołanych śmiercią ogromnej liczby ryb w pobliskiej rzece, firma Jinko Solar przeprosiła za wyrzucenie toksycznych odpadów.

 

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl