Ciepły monitoring w Tarnowie
Przewiń do artykułu
Menu

Każdy mieszkaniec budynku zaopatrywanego w ciepło przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Tarnowie może sobie teraz sprawdzić, ile go to kosztuje i jak szczelny jest ten dom. Rzecz jest możliwa dzięki Unii Europejskiej oraz efektywnemu działaniu gospodarzy miasta.

 


Rozwlekła nazwa, jak to bywa często z projektami unijnymi, brzmi: „Ograniczenie strat i poprawa pewności dostaw ciepła poprzez modernizację sieci ciepłowniczej w Tarnowie”, a dotyczy projektu, który Tarnów, przy wsparciu środków z Funduszu Spójności, realizuje od 2010 roku.


Dzięki dotacji z UE do tej pory zmodernizowany został system ciepłowniczy na osiedlu przyfabrycznym w tarnowskich Mościcach. Od jesieni 2012 roku ciepło z MPEC dla mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji dostarczane jest w nowoczesnym systemie ciepłowniczym, zgodnie z najwyższymi standardami przesyłu i dystrybucji oraz bezpieczeństwa energetycznego.


Zastosowane podczas modernizacji innowacyjne rozwiązania technologiczne umożliwiają całodobowy nadzór pracy sieci w należącym do MPEC Tarnów elektronicznym systemie telemetrii.


Zainstalowane w zmodernizowanych węzłach inteligentne regulatory analizują warunki atmosferyczne i w zależności od temperatury zewnętrznej regulują parametry dostaw ciepła do odbiorców.


Informacje z układów automatyki przesyłane są siecią światłowodową do Centrum Dyspozytorskiego MPEC Tarnów. Po otrzymaniu informacji np. o zaburzeniach pracy systemu, służby techniczne mogą natychmiast zareagować i usunąć je, zanim odbiorca odczuje spadek komfortu cieplnego.


W drugim etapie, który potrwa do 2014 roku, zmodernizowana zostanie magistrala wschodnia Tarnowa, którą ciepło systemowe dostarczane jest dla mieszkańców wschodniej i południowo–wschodniej części miasta.


Łącznie w ramach projektu modernizacja obejmie 14,8 km sieci i 97 węzłów cieplnych, powstanie także ponad 30 km nowych sieci światłowodowych. Efekty ekologiczne projektu to m.in oszczędność ciepła - 47 tys. GJ/rok oraz ograniczenie emisji CO2 - 5300 t/rok.

 

Zanalizuj sobie budynek

 

Dla mieszkańców Tarnowa przygotowano także, w ramach wspomnianego projektu, unikatowe w skali kraju narzędzie, dzięki któremu mogą oni uzyskać aktualne informacje o poziomie zapotrzebowania na ciepło przez budynki zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej. A wszystko to dzięki innowacyjnemu portalowi zużycia ciepła.


Odbiorca, który chce sprawdzić, ile budynek, w którym mieszka, zużywa energii cieplnej do ogrzania, teraz ma taką możliwość.

 

wykres2


Tutaj znajduje się wirtualny analizator zużycia ciepła, dzięki któremu mieszkaniec Tarnowa może:

 

- przeprowadzać analizy zużycia ciepła przez budynek w poszczególnych miesiącach roku,

 

- porównywać zużycie ciepła analizowanego budynku z innymi budynkami w mieście, m.in. posiadającymi najwyższy i najniższy poziom efektywności energetycznej,


- obserwować wpływ przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych budynku na spadek poziomu zużycia ciepła,


- porównać stopień zużycia ciepła przez budynki wybudowane w tej samej technologii w sytuacji, kiedy jeden z nich został poddany termomodernizacji.


Wyjątkową użyteczność portalu dla zwykłych mieszkańców doceniło ogólnopolskie Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów, nagradzając MPEC w Tarnowie medalem Praw Konsumentów.

 

Jak to działa?

 

Najpierw zostały przygotowane dane do analiz w oparciu o zużycie ciepła (z zalegalizowanych urządzeń kontrolno-pomiarowych w węzłach ciepłowniczych budynków) oraz powierzchni ogrzewanej ciepłem z MPEC. Ta zaś została podana na podstawie zawartych umów lub zaktualizowanych danych od administratora budynku.


Dla umożliwienia porównania zużycia ciepła w poszczególnych budynkach, publikowane są dodatkowo wskaźniki zużycia ciepła (w układzie narastającym w ciągu roku kalendarzowego) i archiwizowane w poszczególnych latach.


Każdy budynek ma wyliczony wskaźnik, który jest przedstawiony na tle minimalnej, średniej i maksymalnej wielkości tego wskaźnika wszystkich budynków w mieście, tak aby korzystający z informacji mieszkaniec Tarnowa miał możliwość porównania go z innymi budynkami.


Biorąc jednak pod uwagę, że w budynkach znajdują się lokale wykorzystywane również do innych celów niż mieszkalne, np. sklepy, istnieje możliwość skorygowania powierzchni ogrzewanej. Wskaźniki zużycia ciepła odniesione do skorygowanej powierzchni ogrzewanej w lepszy sposób obrazują stopień termomodernizacji budynku i jego efektywność energetyczną oraz  poszanowanie energii przez mieszkańców.


Jak wygląda analizowanie budynku, który chcemy sprawdzić pod względem jego efektywności energetycznej, krok po kroku można zobaczyć tutaj.

 

Porady nie z szuflady

 

Przy okazji analizy efektywności cieplnej domu, korzystający z wirtualnego analizatora mieszkaniec Tarnowa, może poszerzyć swoją wiedzę z zakresu racjonalnego gospodarowania ciepłem przy jednoczesnym zachowaniu komfortu temperatury w mieszkaniu.


Tarnowski MPEC podaje kilka porad uniwersalnych, które ze względu na swoją przydatność przytaczamy poniżej:


- Na początek zamontuj w mieszkaniu zawory przygrzejnikowe. Dzięki  nim będziesz mógł regulować temperaturę w pomieszczeniach.
- Przed wyjściem z domu przykręć zawory.
- Wietrz krótko i intensywnie, przy oknach otwartych na oścież. Podczas wietrzenia skręć zawory do minimum.
- Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i firankami.
- Obniż temperaturę na czas snu. Wpłynie to korzystnie na twoje zdrowie i samopoczucie. Lekarze zalecają, by spać w temperaturze ok. 18 stopni Celsjusza.
- Korzystaj z energii słonecznej. Nie zasłaniaj okien w ciągu dnia, jeżeli twoje mieszkanie usytuowane jest w nasłonecznionym miejscu.
- Obniż temperaturę w pomieszczeniach rzadko używanych.
- Zamykaj drzwi do ogrzewanych pomieszczeń, np. klatek schodowych, zainstaluj samozamykacze do drzwi.

 

Jak wskazują efekty działań energooszczędnych, zmiany nawyków użytkowników mieszkań mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc.


Oczywiście, większe oszczędności przynoszą działania termomodernizacyjne budynku, a więc wymiana okien, modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania, docieplenie ścian, modernizacja węzła cieplnego. Przy ich prawidłowym wykonaniu oszczędność ciepła sięgnąć może nawet 30 proc.


Mini-poradnik w wersji audio można znaleźć tutaj.


Na tej samej stronie znajduje się również audycja o racjonalnym oszczędzaniu ciepła, rozmowa z lekarzem na temat wpływu temperatury w domu na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców oraz wywiad poświęcony zależności pomiędzy racjonalnym gospodarowaniem ciepłem i stan środowiska naturalnego.

 

Ewa Grochowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl