Coraz więcej pracy w branży OZE
Przewiń do artykułu
Menu

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z odnawialnymi źródłami energii na całym świecie wzrasta – głosi Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej – IRENA. W 2015 roku branża OZE miała już 8,1 mln pracowników. To wzrost o ok. 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

 

Najwięcej ludzi pracujących w energetyce odnawialnej mają Chiny, Brazylia, USA, Indie, Japonia i Niemcy. Sama Azja to aż 60 proc. zatrudnienia w całym rynku. Dokładne dane na ten temat zawarto w raporcie „Renewable Energy and Jobs. Annual Review 2016”. Według MAEO IRENA, sektorem OZE zatrudniającym najwięcej osób była branża fotowoltaiczna.

 

W 2015 roku było to 2,8 mln osób. W tym przypadku wzrost zatrudnienia wyniósł aż 11 proc. Taka sytuacja miała miejsce w Japonii, USA i Chinach, jednak w krajach Europy odnotowano spadek.

 

W naszym kraju zatrudnienie w OZE można analizować na podstawie raportu „Polski przemysł produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej”, przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Polska może się pochwalić na razie raczkującym sektorem OZE, który daje pracę 38 tys. osób. To tylko 3 proc. udziału w zatrudnieniu w branży OZE. „Najważniejszym, a z perspektywy możliwości eksportowych – wręcz nieograniczonym źródłem zwiększania zatrudnienia w energetyce odnawialnej jest krajowa produkcja urządzeń.” – czytamy w raporcie IEO.

 

(ska)

 

Źródła:

- easysolar.pl

- ieo.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl