Crowdfunding - nowa forma finansowania OZE
Przewiń do artykułu
Menu

To nowy kierunek, ale rozwija się coraz szybciej. Crowdfunding w OZE, zwany też demokracją energetyczną, zmierza w kierunku finansowania tych źródeł przez lokalne społeczności. Polega to na realizacji przedsięwzięć drogą jednorazowych, w większości drobnych, wpłat dokonywanych przez obywateli.

 

Najnowszy przykład na skuteczność tej metody pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie w Merston, w hrabstwie West Sussex, w czerwcu podłączono do sieci farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, która w całości należy do okolicznych mieszkańców. Niezbędne fundusze udało się im zebrać za pomocą akcji crowdfundingowej. Sprzedaż udziałów przeprowadzono za pośrednictwem lokalnej platformy internetowej Ethex.

 

 

Potrzebne pieniądze - 1,2 mln funtów - zebrano zaledwie w trzy tygodnie. Dochody z wyprodukowanej na farmie pv energii zostaną podzielone między udziałowców, ale część z nich trafi na lokalne, społeczne projekty.

 

Dodać wypada, iż nie jest to pierwszy tego typu projekt zrealizowany przez Brytyjczyków. Obywatelska zielona energia w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się od Baywind Energy, czyli spółdzielni energetycznej posiadającej turbiny wiatrowe. Obecnie liczy ona około 1,3 tys. osób i zarządza 2,5-megawatową farmą wiatrową składającą się z 5 turbin. Zyski pochodzące z energii odsprzedanej na zewnątrz Baywind inwestuje w inicjatywy ekologiczne.

Więcej o tej farmie pod tym linkiem.

 

Warto także zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie abundanceinvestment.com. To brytyjska firma, która zajmuje się organizacją i koordynacją akcji crowdfundingowych związanych z OZE. Aktualnie prowadzone przez nią projekty znajdują się natomiast pod tym linkiem.

 


Jedną z największych, o ile nie największą, akcję crowdfundingową związaną z odnawialnymi źródłami energii, przeprowadzili Holendrzy. W 2013 roku 1,7 tys. gospodarstw domowych w Holandii kupiło elektrownię wiatrową. W trwającej zaledwie 13 godzin akcji zebrano kwotę ponad 1,3 mln euro, co jest nowym światowym rekordem crowdfundingu.

 

W ramach crowdfundingu wartość działającej w holenderskim mieście Culemborg elektrowni wiatrowej Vestas V80, której moc wynosi 2 MW, podzielono na 6.648 akcji. Każda z akcji jest warta 200 euro i odpowiada produkcji energii na poziomie ok. 500 kWh/rok. Oprócz zakupu akcji, jej właściciele wnoszą roczną opłatę 23 euro na utrzymanie turbiny, a dzięki specjalnej aplikacji na telefony, otrzymują bieżący podgląd jej pracy w czasie rzeczywistym.

 

vestas v80

Vestas V80, fot. mwps.com

 

Energię produkowaną za pomocą turbiny kupuje operator energetyczny Greenchoice specjalizujący się w dostarczaniu wyłącznie zielonej energii. Firma Windcentrale na terenie Holandii miała we wspomnianym 2013 r. już 350 tys. klientów.

Więcej o tym projekcie można przeczytać tutaj.

 

Swoją działalność firma rozpoczęła w połowie 2012 r. roku i tylko w ciągu pierwszych 4,5 miesięcy zebrała fundusze 5,2 tys. gospodarstw domowych, które kupiły 20 tys. udziałów w dwóch działających na terenie Holandii elektrowniach wiatrowych.
Więcej tutaj.

 

Sporo informacji o akcjach crowdfundingowych związanych m.in. z odnawialnymi źródłami energii znaleźć można również na Facebooku, gdzie funkcjonuje strona Alternative Finance Cooperative, facebook.com/allfinco

 

W Polsce stroną z projektami finansowanymi przy pomocy crowdfundingu jest ta o adresie polakpotrafi.pl. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła ”OZE” wyświetla się sporo informacji, ale żadna z nich nie mówi o konkretnym pomyśle zbudowania farmy wiatrowej, elektrowni fotowoltaicznej, biogazowni etc. Jedynie udało się nam znaleźć pomysłodawców założenia fundacji EKO Projekt, która ma zająć się edukacją społeczeństwa w zakresie OZE oraz tworzeniem nowych „zielonych” miejsc pracy. Zainteresowanie pomysłem wyraziło jednak zaledwie kilka osób.

Ewa Grochowska

Źródła:

-    rwelab.forbes.pl

-    gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl