Czy panele pv mogą być ładniejsze?
Przewiń do artykułu
Menu

Podoba ci się pomysł energii czerpanej ze słońca, ale nie znosisz wyglądu tych lśniących, czarnych skrzynek zamontowanych na dachu? Nowe panele pv, których wygląd przypomina dachówkę lub gont, będą znakomitym rozwiązaniem dla estetów i zwolenników energii słoneczej w jednym.

Zamiast tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych, powstał, produkowany przez amerykańską firmę Dow, Powerhouse Solar System 2.0, który montowany jest wraz z dachem krytym gontem, gdyż panele te wyglądają właśnie jak tego typu pokrycie. Standardowa moc systemu to 2-4 kW. Jak się, niestety, okazało, producent od 1 lipca tego roku wycofał się jednak ze sprzedaży tego produktu.

Przykład domu z instalacją Powerhouse, fot. cleantechnica.com

Są jednak inni, którzy się nie poddają. Produkowane przez CertainTeed ogniwa słoneczne Apollo II stapiają się z dachówką pokrywającą dach w miejscach montażu, nie odbijając wyglądem od całości. Te dwa systemy objęte są federalnymi ulgami podatkowym wraz z rabatami lokalnymi/stanowymi. Rząd wspiera je także całym szeregiem finansowych zachęt, dotyczących całości oferty urządzeń związanych z energią słoneczną.

Trzecim produktem wprowadzającym innowacyjny wygląd paneli pv, są płytki Solarmass Energy Grupy Ergosun, które są instalowane w taki sam sposób, jak dachówka betonowa lub terakotowa. Ten produkt jest dostępny w wielu krajach, ale jeszcze nie w Stanach Zjednoczonych, jednakże firma planuje wejście na ten rynek w niedalekiej przyszłości.

Ubiquitous Energy, która powstała jako start-up MIT (więcej o MIT pod tym linkiem), opracowała

technologię ClearView Power, dzięki której powstało całkowicie przeźroczyste ogniwo fotowoltaiczne, które wkrótce może być umieszczane na ekranach komputerów, smartfonów, e-czytników i tabletów

dostarczając energię słoneczną tym urządzeniom bez pogorszenia jakości ich pracy. Firma chce dojść do możliwości wyposażania całych budynków i instalacji okien z przeźroczystych ogniw pv w ciągu zaledwie jednego roboczego dnia.

Jak dotąd, większość paneli pv instalowanych na dachach wykonanych jest z krystalicznego krzemu. Ich sprawność, czyli możliwość przekształcenia energii słonecznej w elektryczną, wynosi od 16 do 21 proc. Jedną z możliwości poprawy tego stanu rzeczy jest budowa paneli z użyciem perowskitów. Ze wględu jednak na to, że struktura perowskitu ma tendencję do rozkładania się pod wpływem wilgoci, naukowcy starają się umieszczać ten materiał tylko na szczycie ogniw, ażeby w ten sposób poprawić efektywność działania tych urządzeń. Niestety, wprowadzenie tej innowacji na rynek masowy, to perspektywa prac jeszcze co najmniej przez 5 lat.

Oprac. Ewa Grochowska

Oryginalny artykuł w języku angielskim znajduje się pod tym linkiem.

FOTO: re-energy.com

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl