Czy woda jest tania?
Przewiń do artykułu
Menu

Niemal 40% społeczeństwa Wielkiej Brytanii uważa, że oszczędzanie wody to problem nr 1 ochrony środowiska. Jest to zwłaszcza wyraźne w regionach dotkniętych suszą.

 

W Wielkiej Brytanii już 1/3 właścicieli domów i mieszkań deklaruje, że wybrałaby dom z instalacją do gromadzenia i używania wody deszczowej. Oszczędzanie wody brane jest pod uwagę przez angielskie społeczeństwo na drugim miejscu po recyklingu papieru i szkła, ale znajduje się na liście przed ulepszaniem izolacji domów oraz wyłączaniem światła (oszczędzaniem elektryczności).


Natomiast w regionach Wlk. Brytanii dotkniętych suszą  oszczędzanie wody stawiane jest na pierwszym miejscu, a 39% społeczeństwa uważa ze jest to problem nr 1 ochrony środowiska.

 

A jak ta sytuacja wygląda w Polsce?


Takich badań o ile wiem jeszcze nie przeprowadzono, ale przeciętny Polak spytany o szarą wodę nie ma pojęcia o czym mówimy. Mniej więcej 7 hydraulików pracujących w moim domu podczas remontu dziwiło się, ze chcę taki obieg instalować- przecież to niepotrzebne koszty, a woda jest tania! Spotkałam się wręcz z kpinami na temat moich budowlanych fanaberii.

 

Czy na pewno!  Jak długo woda będzie jeszcze tania? Jak długo będziemy uważać że rozwiązania które stosujemy obecnie są wystarczające?

 

Poziom edukacji środowiskowej jest w Polsce zadziwiająco niski . Jak na kraj z  ogromna powierzchnia lasów i terenów zielonych, niezniszczony kapitalizmem* w latach powojennych, reklamowany zachodnim turystom jako oaza natury jego mieszkańcy  cechują się  wyjątkowa ignorancją.


Ochrona tej natury nie leży naszemu społeczeństwu na sercu. Hasła ekologiczne, którymi w latach 70-tych i 80-tych ‘karmiono’ dzieci w szkołach nie były poparte konkretnymi działaniami.  Młodzież traktowała je jako kolejny nudny obowiązek i puste frazesy. Również pokolenie obecnych 50-40 i nawet 30-latków nie jest zbyt w tej materii świadome i zainteresowane czynna ochrona przyrody.


Świadczy o tym  brak zainteresowania dla świata zwierząt i roślin oraz rożne szkodliwe i niestety powszechne zachowania społeczne przejawiające się np. w barbarzyńskiej, nielegalnej wycince starego drzewostanu na wsiach i na pobrzeżach miast, powszechnym paleniu traw na lakach i nieużytkach, spuszczaniu ścieków do rzek i strumyków, itp.


W krajach Europy Zachodniej sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej.

 

W Wielkiej Brytanii 65% ludzi, z którymi przeprowadzano wywiad deklaruje codzienne oszczędzanie wody prostymi sposobami –zamykanie kranu przy myciu zębów, montowania w łazienkach ‘oszczędnych’ spłuczek, używania szarej (już raz użytej wody) do podlewania kwiatków, prania czy oszczędnego spłukiwania toalet.


Niewielu natomiast spośród badanej grupy ludzi - świadomych nadciągających problemów z wodą zdecydowałby się na instalowanie w domu obiegu szarej wody, ze względu na koszty oczywiście.


Nie każdy z zainteresowanych jest w stanie pokryć koszty tej  instalacji, a więc  inicjatywy państwa związane z odpowiednimi dotacjami i nagradzaniem finansowym są w Anglii mile widziane. Zmniejszenie rachunków za wodę oraz granty na instalacje motywują bardzo wszystkich zainteresowanych. Podobna politykę wprowadzają  również inne kraje europejskie, np.: Holandia, Belgia,  Niemcy.

 

Prowadzi się działania dotyczące wprowadzania do istniejącego środowiska budowlanego na szeroka skale zakrojone integrowanie nowoczesnych innowacyjnych rozwiązań w nowych projektach. Związane jest to oczywiście z wieloplanowym przygotowaniem społeczeństwa i gospodarki do tego typu działań.  Skala tych działań obejmuje szerokim wachlarzem  różnorodne zagadnienia.


Rozbudowany system karania i nagradzania, ale także kształcenie kadry ..od edukacji  dzieci i młodzieży poprzez gospodarcze – wszelkie procedury środowiskowe i nakładane na firmy podatki od odpadów budowlanych jak i również bonusy za ...  społeczne dotacje  aż do bardzo ważnego dokształcania organów decydujących o wprowadzeniu n...powszechnym  czyli urzędników państwowych i gminnych...


Edukacja architektów w szkołach wyższych bazuje na tzw. rozwiązaniach objętych hasłem sustainability , nie ma już szkol które nie wprowadzały by tych zagadnień do swojego programu.

 

W Holandii urzędy miast zatrudniają od lat na stałe specjalistów baubiologii mających za zadanie kontrolowanie pracy wydziałów zajmujących się planowaniem miast

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl