Jak działają inwertery stringowe?
Przewiń do artykułu
Menu

W przemyśle fotowoltaicznym połączenie ze sobą kilku paneli za pomocą okablowania nazywamy stringowaniem, czyli łączeniem w tzw. stringi (szeregi, połączenia szeregowe). Inwerter stringowy służy do przetwarzania prądu stałego wytworzonego przez panele w prąd zmienny, który można wykorzystać do zasilenia urządzeń domowego użytku.

Znane także jako “centralne”, inwertery stringowe są obecne na rynku już od kilkudziesięciu lat i bardzo często wykorzystuje się je w małych instalacjach. Inwertery te szczególnie nadają się do instalacji o orientacji południowej, których o żadnej porze dnia nie dosięga cień. Gdyby chociaż jeden panel znalazł się w cieniu, produkcja energii w całym stringu będzie zaburzona i uzysk energii znacząco spadnie.

Wyobraźmy sobie, że w okolicy instalacji rośnie spore drzewo, które wieczorami częściowo zasłania dopływ światła słonecznego do jednego czy dwóch modułów. Ponieważ wszystkie panele są ze sobą połączone okablowaniem, kiedy na kilka z nich pada cień, efekty odczuwają wszystkie pozostałe panele w stringu. Działa to na zasadzie zagiętego węża ogrodowego – pomimo dużego ciśnienia, z węża wypływa zaledwie niewielki strumień wody.


Zalety inwerterów stringowych

Cena

Inwertery stringowe są dostępne w bardzo przystępnej cenie, co wynika z wieloletniej obecności na rynku. Na przestrzeni lat producenci zdążyli już udoskonalić działanie tych urządzeń na tyle, na ile to możliwe. Obecnie jeden inwertery stringowe są w stanie przetwarzać energię pochodzącą z wielu paneli, podczas gdy mikroinwertery i optymalizatory mocy należy zamontować do każdego modułu z osobna – co przekłada się na wyższą cenę instalacji. Z drugiej zaś strony, oba te urządzenia pozwalają na zarządzanie pracą instalacji na poziomie każdego modułu, czego inwertery stringowe nie potrafią.

Dość dużym minusem inwerterów stringowych jest konieczność ich wymiany po 8 – 12 latach, podczas gdy moduły fotowoltaiczne są zdolne generować energię przez co najmniej 25 lat. Sprawia to, że po pewnym czasie działania instalacji trzeba liczyć się z koniecznością wymiany centralnego elementu naszego systemu fotowoltaicznego.

Łatwa wymiana

Nie da się ukryć, że inwerter jest najbardziej wrażliwym elementem instalacji i jeśli już jakiś jej element ulega uszkodzeniu, to najczęściej jest to inwerter. Ponieważ jednak do większości instalacji potrzebny jest tylko jeden inwerter stringowy, wykrycie i usunięcie ewentualnych usterek jest stosunkowo łatwe.


 

Przezytaj także: http://planergia.pl/post/czym-sa-inwertery-hybrydowe/5/1

 


Wady inwerterów stringowych

Brak zapasowego źródła energii

Kiedy w ciągu dnia sieć elektryczna padnie, dobrze jest móc wciąż niezależnie korzystać z urządzeń elektrycznych w domu. Cechą inwerterów hybrydowych jest właśnie możliwość magazynowania energii na wypadek wystąpienia takich problemów, gdyż istnieje opcja podpięcia ich do akumulatora. Tym sposobem energia uzyskana ze słońca pozostaje do naszej dyspozycji niezależnie od dostaw prądu z zewnątrz, tak długo, jak promienie słoneczne oświetlają panele.

Inwertery stringowe nie posiadają funkcji magazynowania energii, co może przysporzyć pewnych problemów – warto zdawać sobie sprawę z tego faktu, aby oszczędzić sobie niemiłej niespodzianki podczas przerw w dostawie prądu.

Kwestia rozbudowy instalacjii

Jeśli planujesz w przyszłości rozbudowę swojej instalacji, inwerter stringowy raczej się nie sprawdzi. Już na etapie projektowania instalacji inwerter jest dobierany tak, żeby idealnie pasował do mocy instalacji, dlatego jej rozbudowa wiąże się z wymianą inwertera stringowego na mocniejszy.

Istnieje wprawdzie wyjście z sytuacji, aczkolwiek będzie ono nieco droższe – nowe moduły można po prostu podłączyć do drugiego inwertera.

Jeśli nie jesteś jeszcze pewien czy w przyszłości zdecydujesz się na rozbudowę instalacji, dobrym posunięciem może być inwestycja w mikroinwertery. W ten sposób w każdym momencie można dołączyć dowolną ilość paneli.

Ograniczony system monitorowania

W erze smartfonów możliwość zdalnego monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej jest oczywistością. Podczas gdy wiele inwerterów stringowych umożliwia wgląd w uzyski energii z instalacji za pomocą aplikacji, nie dają możliwości monitorowania pracy każdego modułu z osobna. Taką właśnie funkcję posiadają mikroinwertery oraz optymalizatory mocy. Skrupulatne sprawdzanie uzysków z każdego panelu może wydawać się przesadą, ale umożliwia to szybkie wykrywanie potencjalnych usterek lub zabrudzeń, które zaburzają pracę poszczególnych paneli.

Krótsza żywotność

Instalacje fotowoltaiczne są objęte gwarancją na co najmniej 25 lat, podczas gdy żywotność inwerterów, jak już zostało wspomniane, wynosi kilkanaście lat mniej. Koszt wymiany inwertera zwykle już na wstępie wlicza się w całkowitą sumę, jaką zapłacimy za instalację. To zrozumiałe, że inwestor może poczuć się, jakby płacił za samochód z 10-letnią gwarancją, którego silnik wytrzyma zaledwie 5. Jeśli więc wolisz oszczędzić sobie problemu wymiany inwertera, można rozważyć wykorzystanie mikroinwerterów, których gwarancja równa się przewidzianej żywotności instalacji.


Krótkie podsumowanie

Inwertery stringowe są doskonałymi urządzeniami do montażu w instalacjach południowych, na które pada mnóstwo światła, i które są ułożone jednakowo. Te inwertery są tanie, rozpowszechnione i cieszą się dobrą opinią na rynku. Kiedy jednak istnieje ryzyko zacienienia niektórych paneli lub gdy są skierowane w różne strony ze względu na wielospadowy dach, mikroinwertery i optymizatory mocy mogą sprawdzić się lepiej.


Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl