Czym się różni dom pasywny od energooszczędnego?
Przewiń do artykułu
Menu

Wybór pomiędzy domem energooszczędnym i domem pasywnym zależy głównie od tego, jakie korzyści związane z oszczędnością zużywanej przede wszystkim na ogrzewanie energii zamierzamy osiągnąć. Różnice pomiędzy tymi dwoma typami budynków są jednak głębsze.

Dom pasywny to budynek, którego założeniem jest pozyskiwanie biernej energii z otoczenia, a zużycie energii powinno wynosić 15 kWh/(m2•rok). Dom energooszczędny natomiast to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2•rok) do 160 kWh/(m2•rok).


Podstawową różnica, poza ilością zużytego ciepła, pomiędzy tymi typami domów jest ich bryła. W budownictwie energooszczędnym można pozwolić sobie na bardziej skomplikowany architektoniczne kształt. Trzeba jednak pamiętać, żeby do minimum ograniczyć liczbę załamań i uskoków, a od strony południowej zaprojektować jak najwięcej przeszklenia.


Sytuacja zmienia się w przypadku domu pasywnego. W jego przypadku bryła powinna być zaprojektowana na rzucie prostokąta, z jedno- lub dwuspadowym dachem. Elewacja południowa musi być niemal całkowicie przeszklona.


Cechą łącząca oba rodzaje budynków jest jak najmniejsza liczba przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury budynku.

Chcąc, ażeby domy spełniały swoje założenia, należy pamiętać o jak najlepszej termoizolacji. Wartości zaostrzone są w przypadku budynków pasywnych - tutaj wartość współczynnika przenikania ciepła nie powinna przekraczać 0,12 W/m2K. W przypadku budynku energooszczędnego wartość ta nie może być wyższa niż 0,2 W/m2K.


Takie wartości przekładają się na grubość warstwy termoizolacyjnej, gdzie dla domu pasywnego warstwa termoizolacyjna dla ścian powinna wynosić 30 cm, a dla dachu 40 cm. Dla budynku energooszczędnego wartości te wynoszą odpowiednio 20 cm oraz 30 cm.


 

Przeczytaj także: Zaplanuj budowę domu i myśl o przyszłości

 


Nie są to sztywne normy. Szczegółowe opracowanie co do zastosowania ocieplenia uzyskamy z profesjonalnej analizy budynku wykonanej przez wykonawcę.
Należy również pamiętać o wysokich parametrach zastosowanej stolarki okiennej. W domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi zewnętrznych nie powinien przekroczyć 1,3 W/(m2K,), a w pasywnych – 0,8 W/(m2K,).

Na potrzeby ogrzewania oraz wentylacji, zarówno w budynkach energooszczędnych, jak i pasywnych, stosowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Umożliwia ona odzyskanie nawet do 95 proc. ciepła z powietrza.


Dodatkowo w tego typu budynkach, dla zoptymalizowania kosztów ogrzewania, wykorzystuje się energię słoneczną w postaci systemów fotowoltaicznych. W przypadku budynku pasywnego można całkowicie zrezygnować z aktywnej instalacji grzewczej, ponieważ do utrzymania temperatury stosuje się wentylację mechaniczną z GWC, czyli gruntowym wymiennikiem ciepła (pompa ciepła).


Domy energooszczędne i pasywne mogą powstawać przy użyciu różnych technologii, ale pamiętać należy o zastosowaniu materiałów, które zapewnią odpowiednią termoizolacyjność. Tego typu rozwiązania w budownictwie pozwalają poprawić jakość mieszkania w takich domach, dzięki zachowaniu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach.


Wybierając pomiędzy domem energooszczędnym i pasywnym warto znać różnice w kosztach budowy obu typów. Budowa domu pasywnego jest od 12-15 proc. i więcej (w zależności od wybranych rozwiązań i jakości materiałów) droższa od budowy domu energooszczędnego.


 

Przeczytaj także: Mikroelektrownia fotowoltaiczna – przeczytaj, zanim się za to zabierzesz

 


Zdania ekspertów w tej sprawie są zresztą podzielone, niektórzy mówią o różnicy dochodzącej nawet do 30 proc. Szczegółowy kosztorys i kalkulacja własnych możliwości finansowych, w przypadku zainteresowania budową domu pasywnego, jest podstawowym krokiem, jaki powinien zrobić inwestor.

FOTO:pracownia.info

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl