Dlaczego fotowoltaika tak dobrze pasuje do budynków przemysłowych?
Przewiń do artykułu
Menu

Budynki przemysłowe są wręcz stworzone dla instalacji fotowoltaicznych. Ich nieskomplikowane dachy oferują idealną przestrzeń do montażu ogniw, bo nie ma na nich świetlików i kominów, które nieraz tworzą niepożądane strefy zacienienia.

Lekko skośne dachy, w które także są wyposażone budynki przemysłowe, ale również urzędy, umożliwiają instalację fotowoltaiki w kierunku wschodnim i zachodnim i zapewniają małe straty energii podczas jej produkcji.

Niezależnie od wielkości, każda firma może obniżyć swoje koszty stałe instalując na swoich budynkach system paneli pv.

Efektywnie działające panele mogą wygenerować energię, którą później kupuje sama firma i to za połowę ceny, którą obecnie pobierają wielcy dostawcy energii (w Wielkiej Brytanii – dop. E.G). Co ważne, cena energii wyprodukowanej przez ogniwa pv, jest gwarantowana przez najbliższe 25 lat, dlatego też firma nie będzie zaskoczona zmianami taryf, często na jej niekorzyść.

Największą ilość energii przedsiębiostwa zużywają w ciągu dnia, a więc dokładnie wtedy, kiedy jest ona produkowana przez ogniwa pv ze słońca. Poprzez korzystanie z energii generowanej przez panele umieszczone na dachu budynku firmy można w sposób znaczący zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować koszty ponoszone na energię elektryczną. Najbardziej skorzystają na tym ci, których biznes pochłania duże ilości energii, ale nawet zużycie standardowe przynosi znaczne oszczędności.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na instalację systemów fotowoltaicznych, zyskują nie tylko oszczędności finansowe, ale także zwiększają swoją przewagę nad konkurencją. Niektóre przedsiębiorstwa bowiem przerzucają swoje rosnące koszty na konsumentów, podczas gdy inne inwestują w zieloną energię i zyskują długoterminowe kontrakty. Ponadto produkcja własnej odnawialnej energii z instalacji pv zlokalizowanej na dachu przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla do atmosfery i znacząco poprawia reputację firmy jako tej, która dba o środowisko.

W bieżącym roku i latach późniejszych instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków przemysłowych nadal są opłacalne. Pomimo niedawnych cięć dotacji na ten cel, których dokonał brytyjski rząd, nadal zwrot z inwestycji (ROI) wynosi ponad 12 proc., a następuje on w okresie 7-8 lat.

Wysokiej wydajności panele słoneczne oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Warto pamiętać o tym, że marka panelu pv często decyduje o ilości wyprodukowanej energii elektrycznej, żywotności urządzenia i jego trwałości. Każdy dobry instalator potrafi podać swojemu klientowi porównanie paneli pod względem ich wydajności.

Oprac. Ewa Grochowska

Tekst jest tłumaczeniem artykułu, który ukazał na blogu poświęconym zielonej energii. Oryginał w języku angielskim znajduje się tutaj.

FOTO: eco-innovations.co.uk

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl