Dom aktywny we Frankfurcie
Przewiń do artykułu
Menu

Zrównoważona architektura jest na ustach prawie wszystkich, a jednocześnie wciąż wydaje się bytem czysto abstrakcyjnym, do którego nie tylko przeciętny człowiek, ale i fachowiec odnosi się z pewną trudnością.

 

Dlatego też najlepiej zdają się przekonywać dobre przykłady. W 2015 roku oficjalnie otwarto największy w Europie wielorodzinny budynek plusenergetyczny autorstwa prof. arch. Manfreda Heggera – dziekana projektowania i budowania wydajnego energetycznie na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt.

 

Das Activ-Stadthaus zbudowany został w centrum Frankfurtu nad Menem, na działce o szerokości 9 metrów. Budynek ten w pełni oddaje ideę domu aktywnego, której hołduje jego twórca.

 

 

Idea domu aktywnego jest rozwinięciem idei domu pasywnego. Nadal istotną rolę odgrywa w nim pasywne pozyskiwanie energii cieplnej z promieniowania słonecznego, jednakże wielkości transparentnych powierzchni fasady, przede wszystkim południowej, zostają zmniejszone, aby jej część przeznaczyć pod panele fotowoltaiczne.

 

W przypadku Activ-Stadthaus powierzchnie te są całkiem spore. Z paneli pv wykonany został cały jednospadowy dach oraz istotna część elewacji od strony południowo-wschodniej. - Paneli fotowoltaicznych nie traktuję jako techniki budynku, ale jako materiał budowlany – mówi prof. Hegger.

 

hhsag1

fot. hhs.ag

 

Dodatkowo w domu aktywnym rezygnuje się z niedogodności towarzyszących budownictwu pasywnemu, a głównie z całkowitego odcięcia wnętrza od zewnętrza. Prof. Hagger twierdzi, iż komfort życia mieszkańców zależny jest nie tylko od odpowiedniej wymiany powietrza w budynku, ale również od bezpośredniego kontaktu z zewnętrzem – promieniami słonecznymi, zapachem, naturalnymi odgłosami. Dlatego w budynku aktywnym we Frankfurcie wszystkie okna są otwieralne, a równolegle każde mieszkanie zaopatrzone jest w indywidualną wentylację mechaniczną.

 

Pomimo tego budynek produkuje więcej energii, niż zużywa na swoje potrzeby. Mieszkańcy użytkują sprzęt AGD tylko klasy AAA+, oczekuje się także od nich racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej w pozostałym zakresie. Każde mieszkanie wyposażone jest w tablet umożliwiający użytkownikom samokontrolę zużycia energii. Specjalna aplikacja prezentuje zużycie energii cieplnej i elektrycznej na każde mieszkanie oraz pozycję w rankingu konsumpcji wobec innych mieszkańców.

 

Nadwyżka energii gromadzona jest w akumulatorach, mieszczących się w piwnicach budynku, a także może służyć do ładowania samochodów elektrycznych dostępnych mieszkańcom w systemie car-sharing.

 

hhsag2

fot. hhs.ag

 

Budynek mieści 74 dwu-, trzy- i czteropokojowe mieszkania przeznaczone na wynajem. Obiekt ogrzewa pompa ciepła z dolnym źródłem, umieszczona w miejskim kanale ściekowym. Przegrody zewnętrzne budynku zostały wykonane w technologii drewnianej fasady wentylowanej, z zastosowaniem celulozy jako izolacji termicznej. Rozwiązanie to znacznie obniżyło poziom tzw. szarej energii, czyli energii wbudowanej do budynku.

 

Activ-Stadthaus stawia także na odpowiedzialne wobec środowiska sposoby poruszania się mieszkańców – chodzenia na piechotę, jazdę rowerem, używanie jednego z ośmiu samochodów elektrycznych we wspomnianym systemie car-sharing. Ci, którzy mają własny samochód mogą go zostawić w podziemnym garażu sąsiedniego budynku.

 

Budynki takie, jak ten we Frankfurcie, wyznaczają kierunki, w których warto podążać w odpowiedniej dla siebie skali. Zrób tyle, ile może i na ile cię stać.

Film o tym, czym jest i jak działa Activ-Stadthaus można zobaczyć poniżej (w j. niemieckim):

 

Oprac. Ewa Grochowska

 

Tekst jest skrótem artykułu autorstwa Tomasza Barona, który ukazał się w periodyku „Zawód – architekt” nr 50, maj/czerwiec 2016.

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl