Dom drewniany w polskim klimacie
Przewiń do artykułu
Menu

Ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Jedni wychwalają jego ekologiczność, szczelność i łatwość budowy, inni mówią, że nie nadaje się do polskiego klimatu, w którym zimy są srogie, a lata upalne.

 

 

Dom drewniany? Czy warto w niego inwestować?


Dom drewniany – czy to o konstrukcji szkieletowej, czy wykonany z bali – wzbudza w Polsce kontrowersje i niekończące się dyskusje. Niezależnie jednak od tych, często skrajnych, opinii warto zauważyć, iż budownictwo drewniane istniało w Polsce od wieków i było bardzo popularne. Do czasu, gdy na rynek wkroczyła nowoczesność, a za nią chemia budowlana, która przyniosła technologiczną rewolucję.


Przyjrzyjmy się zatem, jakie wady i zalety ma dom drewniany. A potem każdy inwestor może ocenić, czy chce wybrać dla siebie taki właśnie model domu.

 

Trudności z ciepłem i… ekipą

 

Pierwszym problemem, z którym styka się miłośnik domów drewnianych, jest znalezienie profesjonalnej firmy, która taki obiekt zbuduje w sposób pozbawiony usterek. Jest ich bowiem na rynku polskim niewiele.

 

5100653 m


Prawdziwi fachowcy przyznają także, że najbardziej nadającym się do stawiania takich domów drewnem jest takie, które „suszyło się” przez 10 lat. W naszym kraju będzie bardzo trudno znaleźć drewno o takim czasie schnięcia.


Następną poważną wadą jest fakt, że takie domy o wiele łatwiej tracą ciepło i szybko się nagrzewają. W porównaniu np. z cegłą, domy drewniane nie wypadają najlepiej, choć trzeba podkreślić, że nowoczesne materiały izolacyjne coraz lepiej radzą sobie z rozwiązaniem tego problemu.


Nic wspólnego z prawdą nie ma natomiast pogląd, iż dom drewniany łatwo chłonie wodę i wilgoć. Przy prawidłowo zastosowanej technologii oraz wypełnianiu warunków eksploatacji, zjawisko takie właściciela domu drewnianego nękać nie będzie.


Warunek podstawowy i pierwszy jest taki, że drewno na taki dom będzie odpowiednie, a ekipa stawiająca budynek – sprawna i profesjonalna. Decydując się dom drewniany zróbmy więc dokładnie rozeznanie rynku specjalistycznych firm i zapoznajmy się z opiniami na temat ich fachowości.

 


Cuda z bali

 

Niska cena, szybka budowa

 

Koszty budowy domu z drewna są nieporównywalnie mniejsze niż domów w tradycyjnych technologiach. Wznosi się je także w o wiele krótszym czasie niż pozostałe i można je budować praktycznie o każdej porze roku.


Nie tylko sama budowa domu jest tania, ale także wylanie fundamentów pod taką konstrukcję oraz koszty wyposażenia wnętrz. Drewno jest tak pięknym surowcem, że  można całkowicie zrezygnować z tynków, tapet itp. Domy z drewna o wiele łatwiej rozbudować, niż te tradycyjne.


Mikroklimat i jakość powietrza w drewnianym domu jest unikatowa i nie da się osiągnąć w żadnym innym budownictwie. Komfort przebywania w pomieszczeniach drewnianych jest niewyobrażalnie większy. Dodatkowym bonusem dla właściciela takiego domu jest w pełni ekologiczny materiał, z jakiego został on zbudowany.

 


O budowie domu z bali

 

Jak go ogrzać?

 

Dom drewniany najczęściej ocieplany jest wełną mineralną, a także paroizolacją i wiatroizolacją, gdyż musi on spełnić te same warunki izolacyjności cieplnej, co dom murowany.


Najbardziej odpowiednie i bezpieczne dla tego rodzaju konstrukcji są kotły gazowe i kotły na olej opałowy (systemy ogrzewania powietrznego) oraz grzejniki elektryczne. Można też przemyśleć inwestycję w pompę ciepła i kolektory słoneczne.


Najwygodniejszym sposobem zapewnienia ciepła w budynku drewnianym jest instalacja grzejników elektrycznych. Jest to jednak najdroższy typ ogrzewania, a zatem stosowany w Polsce stosunkowo rzadko.


Alternatywnym sposobem ogrzewania domu drewnianego może być kominek wyposażony w płaszcz wodny, wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń oraz zapewnienia dostępu do cieplej wody użytkowej. W tym przypadku konieczne jest zadbanie o odpowiednią izolację termiczną i zabezpieczenie miejsca usytuowania kominka przed zaprószeniem ognia.


Komin w domu drewnianym także musi mieć odpowiednią ilość kanałów wentylacyjnych, dla zapewnienia lepszej wymiany powietrza wewnątrz budynku.

 


Budowa energooszczędnego domu drewnianego z Finlandii

 

 

 

Wady i zalety domów drewnianych

 

Wady domów o konstrukcji drewnianej:


- mała bezwładność cieplna – dość szybko się wychładza, ale jednocześnie szybko nagrzewa,


- ograniczone rozpiętości stropów – drewniane belki stropowe w pewnym stopniu ograniczają wymiary pomieszczeń; dla większych rozpiętości należy stosować podciągi lub specjalne dźwigary stropowe,


- technologia wciąż mało rozpowszechniona – drewno jako konstrukcyjny materiał budowlany, w mentalności Polaków nie cieszy się dużym powodzeniem, pomimo iż w wielu krajach świata domy z drewna stanowią większość budownictwa jednorodzinnego,


- technologia wysublimowana – wymaga wyjątkowo dużej dokładności i kultury technicznej oraz bardzo dobrej znajomości zasad techniczno-montażowych,


- brak wspólnego systemu wymiarowego – różne wymiary materiałów budowlanych np. izolacji cieplnej, płyty drewnopochodnych, płyt gipsowych przy systemowym rozstawie słupków, belek stropowych i krokwi dachowych powodują utrudnienia i wpływają na wzrost kosztów budowy.

 

 

Zalety domów o konstrukcji drewnianej:


- zdrowy dom – drewno jako surowiec naturalny, posiadający zdolność do samoregulacji wilgotności stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach,

 

- mikroklimat wnętrza budynku. W krajach, gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej.


- krótki czas budowy – budowa domu składanego na placu budowy trwa około trzech miesięcy, przywożonego na plac budowy w pełnej prefabrykacji – kilka dni,


- mały ciężar domu – lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy, a także mniej kosztuje transport materiałów na budowę i na samej budowie,


- „sucha” technologia – budowa konstrukcji domu ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki, w związku z czym nie potrzebne są przerwy technologiczne, co w poważnym stopniu skraca czas budowy,


- możliwość budowania domów nawet w zimie – poza fundamentami, dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie, dzięki czemu budowa domu drewnianego może odbywać się w okresie zimowym,


- łatwość przebudowy i modernizacji – konstrukcja domów drewnianych zezwala na łatwe przebudowy, rozbudowy czy modernizacje, np. w zakresie przestawiania ścianek, czy naprawę lub wymianę instalacji,


- mała grubość ścian zewnętrznych – ściany wypełnione izolacją cieplną pozwalają do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych, dzięki czemu domy drewniane, przy takich samych wymiarach zewnętrznych, mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10 proc. niż domy murowane.


- dobra ochrona cieplna domu - ściany zewnętrzne i dach na całej powierzchni wyłożone są folią paroizolacyjną i w pełnej grubości wypełnione izolacją cieplną, co wpływa na wysoką izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych i zapewnia niskie koszty eksploatacyjne.

 

 


Monika Olizarowska

Źródło: www.domydrewniane.org

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl