Dom pasywny ze słomy
Przewiń do artykułu
Menu


Nowoczesne domy ze słomy to zdrowa odmiana domu pasywnego, pozwalająca ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

 

Dom pasywny nazywany bywa 3-litrowym ponieważ ilość paliwa niezbędna do ogrzana rocznie jest znikoma, i tak tez  przedstawia się koszt ogrzewania dobrze zbudowanych domów ze słomy i gliny. Ważne jest aby budować z doświadczoną firmą lub kierownikiem budowy, dla uniknięcia podstawowych błędów konstrukcyjnych czy wykonawczych.


Wskazane jest również, aby nowi inwestorzy  i przyszli właściciele takich domów szkolili się uprzednio na warsztatach biobudownictwa, aby poznać dobrze wszystkie, kompleksowe zagadnienia dotyczące bio-logicznego stylu życia –a więc nauczyć się żyć zdrowo i tanio . Wydatek na warsztaty zwraca się zwykle szybko po wprowadzeniu w życie zdobytych umiejętności.


W Europie zachodniej renowacja domów materiałami naturalnymi jest wciąż jeszcze nieco droższa ze względu na wyższe ceny izolacji i pracochłonne wykonanie naturalnych elementów. Jednak rosnące zainteresowanie zwiększające popyt pozwala na ciągłe obniżanie cen produktów biobudownictwa.  W wielu krajach Europy np. w Niemczech nazywa się biobudownictwo  budownictwem przyszłości, a wszelkie programy rozwoju  budownictwo znajdują  łatwo dofinansowanie, ponieważ  pieniądze wydane na promocje i stymulowanie rozwoju eko-stylu budowania zwracają się szybko  w niższych kosztach leczenia obywateli.


Zagadnienia biobudownictwa obejmują swoim zakresem również wiele innych dziedzin oprócz samego budowania, dotyczą np. badań wspomnianego wyżej klimatu wewnętrznego, zagadnień elektrobiologii czyli  badań nad szkodliwością wpływów pól elektromagnetycznych i magnetycznych, pochodzących z instalacji montowanych  w domach czyli elektrobiologii.


Związane są również z radiestezją, oraz wprowadzaniem przy ich projektowaniu zasad geomancji, Świętej Geometrii i feng shui czyli nowoczesnym wykorzystaniem wiedzy starych kultur dla optymalnego tworzenia przyjaznej przestrzeni do życia.


Ostatnie lata pokazały, jak ważny jest powrót do metod budowania opartych na tych tradycyjnych, sprawdzonych od wieków sposobach, przy użyciu naturalnych, lokalnych materiałów nie wymagających nadmiernego zużycia energii i nie pozostawiających śladów w naturze po rozbiórce budynku.


Jednak jednym z najważniejszych aspektów biobudownictwa, oprócz tworzenia możliwości dla naturalnego i bardzo taniego budowania, jest tez wpływ na wzrost świadomości ekologicznej  i zmianę sposobu życia mieszkańców tak zbudowanych domów. Oszczędzanie energii i wody, segregowanie odpadów i kompostowanie odpadów organicznych, pozwalające nawozić ogród bez użycia środków chemicznych zmienia diametralnie ich jakość życia.


Związana jest z tym również, zdobywająca na świecie wielu zwolenników permakultura, pozwalająca na tworzenie małych, przydomowych, zrównoważonych  ekosystemów i własną, efektywną i łatwą produkcję płodów rolnych , pozwalająca żyć niezależnie od rosnących cen żywności, energii i wody.


Oszczędzanie energii i wody w budynkach tzw. autonomicznych, czyli niezależnych od przyłączy do mediów, ułatwione jest zwykle odpowiednimi systemami, np. elektryczna instalacja niskonapięciowa pozwala na mniejsze zużycie energii, instalacje  wody deszczowej i ‘szarej wody’ (już raz użytej do prania lub mycia naczyń) pomagają gromadzić deszczówkę , oszczędnie nią gospodarować i uniezależniają mieszkańców od wysokich miesięcznych opłat.


A dodana do tego własna produkcja energii, najlepiej z urządzeń solarnych i wiatrowych zrobionych własnoręcznie z materiałów odpadowych,  jest najlepszym rozwiązaniem na tanie życie.


Najlepszym przykładem takiego budowania połączonego z recyklingiem są earthshipy – czyli ziemianki budowane w dużej mierze z materiałów odpadowych oraz z ziemi ubijanej w starych oponach –budynki, które mogą powstawać nawet na pustyniach, ponieważ są całkowicie niezależne od przyłączy do sieci.  Pomimo wzbudzania wielu kontrowersji u ludzi nie rozumiejących genialności idei ich twórcy -Michaela Reynoldsa stanowią  one wspaniała odpowiedz na problemy współczesnego świata.

{gallery}1461{/gallery}

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl