Domy energooszczędne i pasywne
Przewiń do artykułu
Menu

Podejmując decyzję o budowie domu musisz się zastanowić czy chcesz wybudować tanio i w przyszłości ponosić większe koszty związane z komfortem grzewczym czy zainwestować większe pieniądze w dobrą izolację budynku.

 

 

Koszt wybudowania budynku energooszczędnego lub pasywnego jest większy od tradycyjnej technologii o około 20-30 proc.. Zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnego budownictwa zawiera się w zakresie 90 -120 kWh/m2/rok. Można wybudować dom charakteryzujący się zapotrzebowaniem na ciepło około 50 kWh/m2/rok lub nawet 15 kWh/m2/rok (budynek pasywny).

 

Skutkuje to węzłem cieplnym o mniejszej mocy (koszt węzła cieplnego 10 kW do domu o powierzchni 200 m2 z odwiertami to około 60 tys. a koszt kotłowni domu pasywnego o takiej samej powierzchni to około 40 tys.) jak również późniejszymi rachunkami za ogrzewanie.

 

 

Dom energooszczędny

 

W Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie domy zrównoważone ekologicznie definiuje się jako budynki wznoszone zgodnie z zasadami wypracowanymi przez naukowców i ekspertów budownictwa zrównoważonego (sustainable building), potocznie nazywanego zielonym lub ekologicznym uwzględniającymi trzy podstawowe wymagania:

   
    - oszczędzać energię;

    - chronić środowisko naturalne;

    - stwarzać zdrowe warunki dla jego użytkowników.

 

dom energooszczędny

 

Według oficjalnej definicji domem energooszczędnym jest budynek, na którego ogrzanie możemy zużyć przynajmniej o 30 proc. mniej energii niż jest to w typowych budynkach (125 kWh/m2) spełniających minimum zaleceń Ministerstwa Infrastruktury z roku 2009. To budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 70 kWh/m2.

 

Kluczowymi cechami takich domów są:

 

- dobra izolacja cieplna

- zredukowane mostki cieplne

- szczelność

- kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła.

 

Dom pasywny

 

Definicja domu pasywnego, zakłada, że jest to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie standardowym.

 

dom pasywny

 

Do zachowania w domu pasywnym komfortu cieplnego nie jest konieczne stosowanie w nim aktywnego systemu ogrzewania i klimatyzacji, dom ma biernie wychładzać się i ogrzewać sam w zależności od potrzeb. W takim domu nie stosuje się zatem standartowych systemów grzewczych opartych na spalaniu paliw ze źródeł nieodnawialnych, a ewentualne straty ciepła uzupełnia się tak zwanymi pasywnymi źródłami ciepła (mieszkańcy, działające w domu urządzenia elektryczne, energia słoneczna, ciepło odzyskane z wentylacji). Właściwą temperaturę zapewniającą mieszkańcom komfort cieplny zapewnia się poprzez jednorazowe, niskotemperaturowe podgrzanie powietrza wentylującego dom.

 

Dla koncepcji domu pasywnego najistotniejsze są dwa elementy – zapobieganie utracie ciepła i pozyskiwanie energii z zewnątrz ze źródeł odnawialnych – przede wszystkim energii słonecznej. Projekty domów pasywnych, w związku z naciskiem przede wszystkim na ich funkcję, charakteryzują się przy tym specyficzną formą.

 

Cykl materiałów w ramach projektu EkoDom:

 

Tytułem wstępu

Ankieta: Zanim ruszysz z budową

Domy energooszczędne i pasywne

RAPORT: Energooszczędne, czyli jakie?

WIDEO: Jeden cel: energooszczędność

Fotowoltaika, czyli prąd na sprzedaż (wywiad)

Konkurs na blog

Infografiki

Poradnik EkoDom

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl