Domy przyszłości bez prądu
Przewiń do artykułu
Menu

Ponad 40% szkodliwego dwutlenku węgla, emitowanego rocznie do atmosfery produkują... budynki. Średniej wielkości wieżowiec zużywa tyle prądu, co 2 tysiące domków jednorodzinnych. Na czym polega idea budownictwa energooszczędnego?


Najlepiej przekonać się na konkretnych przykładach. W formie dostępnej dla każdego podaje je Portal bryla.pl.



Anglia


Beddington Zero Energy Development - to największe w Wielkiej Brytanii osiedle energooszczędne. Oszczędności ciepła: 81 procent. Oszczędności prądu: 45 procent. Oszczędności wody: 58 procent. Recykling śmieci: 60 procent. Osiedle wyposażono w najnowocześniejsze technologie, panele słoneczne, urządzenia grzewcze i oszczędny system oświetlenia. Wszystko zaczęło się sprawdzać dopiero, kiedy do idei dostosowali się mieszkańcy.


Niemcy

Niewielki, energooszczędny dom w całości wzniesiony z naturalnych materiałów. Dominują drewniane prefabrykaty - jako elementy korzystne dla środowiska, niedrogie, łatwe w użyciu, co przyspieszyło budowę oraz mające korzystny bilans energetyczny).


Austria

Pole golfowe: większą część budynku klubu wkopano w środek niewielkiego pagórka. Dzięki temu nie tylko mało go widać, ale też ziemia podnosi szczelność konstrukcji, a co za tym idzie gmach ma niewielkie straty ciepła. Pompy termalne, dostarczające ciepło do wnętrza są więc efektywnie wykorzystywane. Trawa, porastająca niektóre ściany i dach także w znacznym stopniu poprawia jego bilans energetyczny.

Dom przyszłości: jest samowystarczalny - nie potrzebuje pobierać energii z zewnątrz, nie wydziela też do środowiska szkodliwego dwutlenku węgla. Jego głównym źródłem energii jest słońce. Powstał w 2010 roku.


Francja

Prąd dla stadionu produkują panele słoneczne, one też ogrzewają prawie połowę zużywanej w obiekcie wody. Mimo że są tak wydajne, stadion zostanie wkrótce wyposażony także w turbinę wiatrową, dzięki czemu będzie wytwarzał więcej energii niż jest w stanie zużyć. Deszczówka służy tu do spuszczania wody w toaletach i podlewania murawy. Ogrzewanie pochodzi z pomp cieplnych, a wentylacja odbywa się w sposób naturalny.


Zobacz pełny cały materiał, dwanaście konkretnych przykładów rozwiązań energooszczędnych i zdjęcia tych wyjątkowych konstrukcji.


Domy przyszłości bez prądu

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl