Drzewo teoretyczne... w stresie
Przewiń do artykułu
Menu

Aby nie komplikować modelu przyjmiemy, że będzie on modelem drzewa posiadającego pełnię zdolności adaptacyjnych a więc funkcjonującego w przedziale od neustresu do dystesu. Jednak musimy uświadomić sobie o jakich stresorach myślimy i jakie w modelu uwzględnimy a z jakich możemy zrezygnować.

 

 

Jeśli drzewo nie będzie poddawane żadnemu stresowi (będzie pod działaniem neustresu) to nie powinno dochodzić do żadnej zmiany struktury ponieważ zmiana struktury oznacza adaptację do zmiany środowiska i odbywa się pod wpływem zmiany środowiska. Neustres oznacza zatem brak wzrostu i rozwoju. Ponieważ drzewa rosną oznacza to, że poddawane są stresowi wyższemu niż neustres.

 

W przypadku organizmów tkankowych nie można całkowicie znieść stresu wewnętrznego dlatego poszukując neustresu tak naprawdę poszukujemy stresora o wartości i charakterze pozwalającym na neutralizację stresu wewnętrznego.

 

Pojawia się jednak problem dotyczący różnych form życiowych drzewa, które charakteryzują się różną adaptywnością do środowiska zewnętrznego takich jak nasiona, drzewa w stanie spoczynku zimowego, estywacji, w okresie kwitnienia czy owocowania, itp.

 

Należy tu wyraźnie powiedzieć, że drzewo w stanie zimowego spoczynku przyjmuje formę „przetrwalnikową”, która charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum adaptacyjnym, w którym dominujący stres zewnętrzny w istocie jest neustresem (choć w sezonie wegetacyjnym byłby krytyczny lub letalny). Jednak woda lub/i temperatura uaktywniają/przywracają procesy fizjologiczne i włączają adaptację plastyczną do zmieniających się sezonowo warunków środowiska zewnętrznego.

 

Sezonowość, a właściwie zmiana warunków termicznych i wodnych, jest niewątpliwie silnym i ważnym źródłem stresu. Wiemy jednak, że sezonowość nie jest zjawiskiem powszechnym. W okolicach równika możemy zobaczyć, że brak sezonowości nie wyklucza wegetacji, co więcej nie ogranicza również bioróżnorodności.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl