Eco building products – produkty stosowane w eko budownictwie
Przewiń do artykułu
Menu

Wybór materiałów budowlanych to decyzja na wiele lat, bardzo często podyktowana względami finansowymi i poszukiwaniem rozwiązań ograniczających koszty. Postęp technologiczny, który dosłownie dzieje się na naszych oczach, dotyka wielu branż gospodarki, w tym również budownictwa. Na rynku pojawia się wiele innowacyjnych, a jednocześnie ekologicznych rozwiązań, których wykorzystanie w przyszłości może stać się powszechnie stosowaną praktyką. Kilka przykładów zebraliśmy w zestawieniu poniżej.

1. PaperBricks – cegły papierowe

Zamieszkały w Eindhoven w Holandii, architekt o korzeniach koreańskich i nowozelandzkich, WooJai Lee lubi eksperymentować z niekonwencjonalnymi materiałami, z których tworzy meble i inne przedmioty. Jednym z jego najnowszych projektów są „cegły papierowe” (eng. PaperBricks) wykonane ze zużytego papieru. Lee przerabia wyrzucony papier gazetowy na masę celulozową, miesza ją z klejem do drewna i wtłacza do formy tak żeby ukształtować z niej cegły, wyglądające jak pustaki ścienne. Mimo iż wciąż wymyśla nowe zastosowania dla swego dzieła, Lee stworzył już kolekcję mebli, składającą się z małego stolika i dwóch ławek, którą nazwał „paletami z cegły papierowej” (ang. PaperBricks Pallets). PaperBricks są obecnie w fazie rozwoju, aby mogły stać się częścią wnętrza, np. panelami lub ściankami działowymi.

https://www.ecobuildingpulse.com/products/sustainable-object-of-the-moment-paperbricks-by-woojai-lee_s


2. HempCrete – beton konopny

Beton konopny jest wyrobem betonopodobnym, wytwarzanym z wewnętrznych włókien drewnianych rośliny konopnej. Włókna konopi wiążą się z wapnem, tworząc formę podobne do betonu, które są mocne i lekkie. Mała waga bloków HempCrete, może znacznie zredukować energię zużytą do ich transportu, a sama konopia bardzo szybko rośnie i jest surowcem odnawialnym.

https://www.medycznamarihuana.com/budowanie-konopi-technologia-hempcrete/

https://headyvermont.com/vermont-architect-builds-first-permitted-hempcrete-structure-in-denver/cannabis/


3. Natural Sheep’s Wool Renewable Insulation – odnawialna izolacja z naturalnej wełny owczej

Firma Havelock Wool do ocieplania domów i innych budynków używa wełny w 100% naturalnej, pozyskiwanej od owiec nowozelandzkich. Owce zapuszczają wełnę w nadmiarze, więc to łatwo dostępne, odnawialne tworzywo ma wiele nieodłącznych, przyjaznych środowisku właściwości, które czynią je dobrym kandydatem do izolacji budynku. „To nie jest nawet inżynieria bioniczna, to bardziej biofilia,” mówi Andrew Legge, założyciel firmy. „To używanie produktu, którym obdarzyła nas natura, w naszym codziennym życiu.

https://www.builderonline.com/products/building-materials/insulating-homes-with-natural-sheeps-wool_o


4. Grasscrete – betonowy trawnik

Jak sama nazwa wskazuje, „betonowy trawnik” (ang. Grasscrete), to metoda wylewania betonem ziemi, przejść dla pieszych, chodników i podjazdów w taki sposób, że zostawia się puste miejsca, które pozwalają rosnąć trawie lub innej roślinności. Nie tylko daje to korzyść w postaci ogólnego zmniejszenia zużycia betonu, ale również poprawia absorbcję i drenaż wody deszczowej.

https://www.flickr.com/photos/willowherb/6798148564/in/photostream/

http://www.stormwater360.co.nz/products/green-infrastructure/permeable-surfaces/prod/grasscrete


5. Straw Bales – bele słomy

Budowanie z bel słomy nawiązuje raczej do czasów, kiedy domy były budowane z naturalnych, lokalnie występujących materiałów, niż do badań naukowych i technologii. Bele słomy są używane do budowania ścian domu wewnątrz ramy i zastępują inne materiały budowlane takie jak beton, drewno, gips, tynk, włókno szklane, czy kamień. Prawidłowo uszczelnione, bele słomy w sposób naturalny zapewniają duży poziom izolacji w gorącym lub zimnym klimacie i są nie tylko przystępne cenowo, ale również trwałe, ponieważ słoma jest surowcem szybko odnawialnym.

https://inhabitat.com/11-green-building-materials-that-are-way-better-than-concrete/

https://home.howstuffworks.com/home-improvement/construction/green/straw-bale-house.htm

Źródła:

Grafika główna:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl