Eko-dotacje sposobem na smog i niską emisję
Przewiń do artykułu
Menu

Gmina Psary w powiecie będzińskim prowadzi niecodzienną i skuteczną walkę o zachowanie czystego powietrza i ochronę środowiska naturalnego, przekazując mieszkańcom dotacje na modernizację ich budynków mieszkalnych w wysokości do 65 tys. zł na dom.

 

- Proekologiczne działania realizowane przez samorząd polegają na swoistej pracy u podstaw, czyli rozwiązywaniu problemu zanieczyszczania atmosfery i dewastacji przyrody u źródeł. W pierwszej kolejności zorganizowaliśmy kilkumiesięczną, szeroką akcję informacyjno-edukacyjną o energooszczędnym budownictwie. Natomiast obecnie uruchomiliśmy dwa programy dotacji dla mieszkańców na inwestycje proekologiczne w ich domach z łączną kwotą dofinansowania na jedno gospodarstwo sięgającą nawet 65 000 zł – podsumował Wójt Gminy Psary, Tomasz Sadłoń.

 

Od 11 stycznia 2015 roku mieszkańcy Gminy Psary mogą składać wnioski na dofinansowanie eko-inwestycji w budynkach mieszkalnych w ramach dwóch programów dotacji. Pierwszy obejmuje termoizolację domów, a finansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z budżetu Gminy Psary. Wysokość dofinansowania na wykonanie docieplenia ścian, stropów lub dachów i wymianę okien wynosi do 80 proc., czyli maksymalnie aż 40 tys. zł.

 

Drugi program dotuje natomiast wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz budowę instalacji odnawialnych źródeł energii. Dzięki niemu mieszkaniec może nie tylko zastąpić stare piece węglowe nowymi kotłami na gaz lub biomasę oraz wymienić instalację C.O. wraz z grzejnikami, ale także ma szansę zamontować kolektory słoneczne, pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne. Ta dotacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Gminy Psary i może wynieść blisko 30 tys. zł w zależności od wybranych instalacji.

 

Maksymalny poziom dofinansowania dla jednego gospodarstwa w obu programach sięga łącznie 65 tys. zł. Uruchomione dotacje sprawiają, że wykonanie proekologicznych inwestycji w domach jednorodzinnych staje się bardziej opłacalne i dostępne. To z kolei pozwala w bardzo prosty i szybki sposób zmniejszać ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza ze spalania paliw stałych oraz ogranicza zużycie i marnotrawstwo różnych postaci energii.

 

W celu odpowiedniego przygotowania mieszkańców do skorzystania z eko-dotacji samorząd Gminy Psary już w maju 2015 roku rozpoczął akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Dom energooszczędny”, której partnerem merytorycznym został serwis Planergia.pl. Jej zadaniem było wypromowanie nowoczesnych rozwiązań w budownictwie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych.


 
fot. Planergia.pl


W ramach akcji zorganizowano w gminie m.in. otwartą konferencję oraz targi z udziałem kilkunastu wystawców poświęcone energooszczędnym technologiom w budownictwie domów, przeprowadzono cykl warsztatów edukacyjnych w pięciu sołectwach, wydrukowano i rozdano ponad 2000 poradników o odnawialnych źródłach energii, przygotowano także specjalne gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży, dzięki czemu również bardzo młode osoby mogły stać się ambasadorami myśli ekologicznej. Ponadto jeszcze pod koniec 2015 r. psarscy urzędnicy przeprowadzili szereg spotkań z mieszkańcami w poszczególnych sołectwach, trafiając do nich z bezpośrednią informacją o dotacjach.

 

Rezultatem tych działań było ogromne zainteresowanie mieszkańców wspomnianymi dofinansowaniami. Zaledwie w ciągu pierwszych siedmiu dni przyjmowania podań o eko-dotacje złożono 289 wniosków na ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu lub wymianę okien, a także 120 formularzy z deklaracją przejścia z kotła węglowego na ogrzewanie gazowe lub biomasę! Przy okazji tych ostatnich do urzędu wpłynęły również 74 wnioski o dotację na montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.


Gmina Psary


Źródło: Planergia / Psary.pl


Baner finanse 2

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl