Eko-gadżety. Przedmioty codziennego użytku wykorzystujące energię słoneczną
Przewiń do artykułu
Menu

Trend na bycie eko na stałe zagościł już także w Polsce. Odnawialne źródła energii wielu z nas wykorzystuje na co dzień, chociażby przekształcając na naszych dachach energię słoneczną w użyteczną dla nas postać - prąd lub ciepło. Na rynku pojawia się również coraz więcej ekologicznych, funkcjonalnych i ciekawych gadżetów, które także wykorzystują promienie słońca. Część z nich wyróżniliśmy w zestawieniu poniżej:

1. Zamek rowerowy „Skylock Solar-Powered Bike Lock”

Skylock Solar-Powered Bike Lock to inteligentny zamek rowerowy, który umożliwia łączenie się ze smartfonem w celu otwierania zamka bez użycia klucza, zabezpieczenia roweru przed kradzieżą, ostrzegania przed wypadkami i więcej. 12 godzin ładowania na słońcu dostarcza urządzeniu energię na 6 miesięcy.

Foto: https://www.indiegogo.com, https://newatlas.com

2. Łańcuch świetlny na energię słoneczną „Innoo Tech Solar String Lights”

Zaoszczędź pieniądze i energię rozwieszając łańcuch świetlny Innoo Tech Solar String Lights na werandzie, tarasie czy patio, tworząc idealną atmosferę do rozmów i pięknych wspomnień. Po pełnym załadowaniu łańcuchy te mogą świecić przez 6 do 8 godzin, a ustawienia umożliwiają automatyczne włączanie lampek po zmroku.

Foto: https://www.discounttentsnova.com, https://images-na.ssl-images-amazon.com

3. Ładowarka „WakaWaka Power + Solar Charger and Light”

The WakaWaka Power + Solar Charger and Light to ładowarka działająca na energię słoneczną w zestawie z latarką, która w pełni doładuje baterię smartfona w mniej więcej dwie godziny i może świecić nawet do 150 godzin.

Foto: https://inhabitat.com

4. Power bank „Notos 2.200 mAh Solar Charger”

Notos 2.200 mAh Solar Charger to stylowy, kompaktowy i przenośny power bank zasilany energią słoneczną z aluminiowym pierścieniem, który po umocowaniu do szyby okiennej umożliwia łatwe ładowanie pod wpływem bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Baterię urządzenia można załadować za pomocą kabla USB podłączając go do komputera lub za pomocą przejściówki podłączonej do gniazdka ściennego.

Foto: https://www.xindao.com, https://i.ytimg.com

5. Solar cookers

Specjalne urządzenie do gotowania na zewnątrz korzysta z energii słonecznej, aby podgrzać i ugotować potrawy. Grille, piekarniki i rożny na energię słoneczną są już dostępne dzięki firmom takim jak GoSun lub Cantinawest, które zajmują się produkcją modeli na zdjęciach poniżej. Urządzenia te nie mają paneli fotowoltaicznych, lecz skupiają energię słoneczną na powierzchni do gotowania.

Foto: https://realgoods.com, https://www.solarcostguide.com

6. Solar backpacks

The BirkSun Boost Classic to stylowy i nowoczesny plecak wykorzystujący promienie słońca. Jego trzy-watowy panel słoneczny jest wodoodporny i ma wbudowany port USB. Plecaki te wytwarzają niskonapięciową energię, dzięki której możesz doładować swój telefon komórkowy, komputer, tablet, MP3 i inne urządzenia mobilne, a 38-centymetrowa przegroda na laptop z wełnianą podszewką zapewnia komputerowi ochronę przed uszkodzeniem.

Foto: https://www.solarcostguide.com, https://i.pinimg.com

7. Klawiatura na energię słoneczną „Wireless Solar Keyboard”

Ta bezprzewodowa, elegancka klawiatura na energię słoneczną (ang. Wireless Solar Keyboard) ma wbudowane panele słoneczne. Ładuje się przy pomocy każdego źródła światła, włączając źródła wewnętrzne i zewnętrzne. Co więcej, urządzenie utrzymuje poziom naładowania przez przynajmniej 3 miesiące – nawet w całkowitej ciemności.

Foto: https://technoshackcouk0ev-wxhost.netdna-ssl.com

8. Solar umbrellas - parasole na energię słoneczną

Nowy model parasola do stolików cechuje się wmontowanymi panelami słonecznymi, które ładują baterie, kiedy tylko mają dostęp do światła słonecznego. W godzinach nocnych baterie te zasilają LEDy zewnętrzne. Takie parasole są często stawiane przy basenach, z pewnością znajdą również miejsce w eleganckich hotelach, nadmorskich kurortach i wielu innych miejscach.

Foto: https://i5.walmartimages.ca, https://cdn.trendhunterstatic.com

9. Solar fountains - fontanny na energię słoneczną

Niektórzy właściciele fontann ogrodowych używają paneli fotowoltaicznych do napędzania pomp wodnych. Fontanny na energię słoneczną, jak te firmy Serenity, zyskały sporą popularność. Nie tylko oszczędzają energię elektryczną, ale również nie wymagają podłączania nieestetycznych przewodów do wmontowanych w pobliżu gniazdek. Fontanny powinny być ustawione w miejscach niezacienionych przez budynki czy drzewa.

Foto: https://images-na.ssl-images-amazon.com

10. Dachowe panele samochodowe

Mimo iż napędzanie samochodu tylko dzięki sprzętowi słonecznemu zamontowanemu na dachu nie jest możliwe, dodatkowa energia wytworzona dzięki niemu może pomóc go zasilić. Komplet paneli dachowych „Solar Roof package” jest już dostępny jako wariant wyposażenia nowej Toyoty Prius.

Foto: http://imagesvc.timeincapp.com

11. Woda prosto z powietrza - „Fontus”

Czy możesz sobie wyobrazić możliwość produkcji wody pitnej w samym sercu miasta za pomocą powietrza? Na to właśnie pozwala „Fontus”. To ciekawe i niedrogie urządzenie mocuje się do roweru i okazuje się pomocne dla ludzi, którzy mają ograniczony dostęp do wody. Fontus to urządzenie, które gromadzi wodę zawartą w powietrzu, kondensuje ją i zdatną do picia przechowuje w butelce. Dzięki ogniwom słonecznym urządzenie może wyprodukować nawet 0,5l wody podczas sprzyjających warunków klimatycznych.

Foto: https://laughingsquid.com, https://www.naturalblaze.com


Źródła:

Grafika główna: 

Slider: 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl