Elektrownia obok (byłego) wysypiska
Przewiń do artykułu
Menu

Co można zrobić obok działki, na której jeszcze nie tak dawno było wysypisko śmieci? Możliwości zagospodarowania takiego terenu są mocno ograniczone. Ale gdy się pomyśli i poszuka inwestora, wtedy coś co wydawało się obciążeniem staje się atrakcyjne.

 


W Kolnie, bo o nim tutaj mowa, w sąsiedztwie wysypiska śmieci właśnie rozpoczyna pracę największa w naszym kraju elektrownia słoneczna. Ulokowanie tam osiedli mieszkaniowych lub innej zabudowy nie wchodziło w grę, ale posadowienie na kilku hektarach słonecznych paneli nie sprawiło już żadnego problemu.


Farma solarna Kolno II, składa się z 7080 paneli fotowoltaicznych, o mocy 1,84 MW. Zlokalizowana jest na  3,5 hektarowej działce wydzierżawionej przez miasto. Jej Inwestorem jest warszawska spółka AMB Energia.


AMB Energia planuje również wybudowanie farmy solarnej Kolno I o mocy 1MW, także na dzierżawionej miejskiej działce o powierzchni około 2 ha. Obie inwestycje są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 - 2013.

 

Korzyści dla miasta i mieszkańców

 

Kolno foto 2


Obecna elektrownia solarna, jak i ta która powstanie niebawem, niewątpliwie przyczyni się do tego, że powietrze nad miastem złapie „większy oddech”. Nie tylko wpłynie na wzrost wykorzystania energii słonecznej ale również przyczyni się do redukcji  emisji substancji szkodliwych.


Panele fotowoltaiczne jako źródło odnawialnej energii zostały zaakceptowane przez mieszkańców bo np. w przeciwieństwie do biogazowni, nie wiążą się z żadnymi dla nich uciążliwościami. Nie ma problemu hałasu, nieprzyjemnych zapachów, czy niebezpiecznych odpadów z produkcji.

 

- Energia słoneczna wydaje się być najbardziej przyjazna. Elektrownia słoneczna jest w pełni ekologiczna, gdyż produkuje „czystą” energię tj. nie wytwarza zanieczyszczeń. A to oznacza brak ewentualnych protestów i niepotrzebnych podziałów wśród mieszkańców – mówi Andrzej Duda burmistrz Kolna.


Wysypisko śmieci, niedaleko którego zbudowano elektrownię, doczeka się już niebawem rekultywacji. Miasto podpisało umowę z przedstawicielami 8 gmin tj.: Filipowem, Grabowem, Hajnówką, Krypnem, Kuleszami Kościelnymi, Nowogrodem, Radziłowem i Zbójną, dotyczącą przedsięwzięcia pn. „Rekultywacja gminnych składowisk odpadów komunalnych województwa podlaskiego”.


Takie zwarcie szeregów było konieczne, by tamtejszy samorząd mógł ubiegać się o środki unijne na zrekultywowanie nieczynnego wysypiska śmieci. Żeby otrzymać wsparcie finansowe z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko składowisko musiało być większe niż 5 ha. Wysypisko w Kolnie miało wielkość ok.1,5 ha.


Rekultywacja byłego wysypiska w Kolnie polegać będzie m.in. na obsypaniu go ziemią i urządzeniu tam terenów zielonych. Tym samym miejsce to stanie się doskonałą formą edukacji ekologicznej w postaci utworzenia ścieżki edukacyjnej dla uczniów. Miasto rozważa w przyszłości pokrycie przywróconego naturze wysypiska kolejną partią paneli fotowoltaicznych.


Mając na uwadze  duże doświadczenie kolneńskiego samorządu w pozyskiwaniu środków unijnych, gminy zaproponowały Kolno na lidera projektu. Miasto w imieniu wszystkich beneficjentów złożyło wspólny wniosek. Całkowita wartość projektu to około 6,6 mln złotych

 

Kolno foto 4


To także promocja

 

Energetyka słoneczna to dobra forma promocji Kolna jako miejsca, w którym inwestuje się w innowacyjne, przyjazne środowisku technologie. Ale miasto nie tylko dzierżawi tereny pod montaż paneli fotowoltaicznych. Także wychodzi z własnymi, samorządowymi inicjatywami w tym zakresie.


Właśnie rozpoczęła się realizacja projektu „Energia słoneczna pracuje dla miasta Kolno – instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej” w ramach RPO 2007-2013 Osi Priorytetowej V Rozwój infrastruktury ochrony środowiska.


Całkowita jego wartość wynosi 1 260 938,98 zł, z czego dofinansowanie to blisko 85 proc. (1 070 948,12 zł), a wkład własny 188 990,85. Projekt zostanie zakończony 30 grudnia bieżącego roku.


Dzięki niemu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne na dachach sześciu budynków użyteczności publicznej w Kolnie: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola Miejskiego, Gimnazjum, Urzędu Miasta oraz na krytej pływalni.

 

W sumie najnowsze rozwiązania w panelach fotowoltaicznych oraz unijne dofinansowanie pozwolą na realne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz przyczynią się do postrzegania Kolna jako miasta przyjaznego naturze i mieszkańcom.

 

 

Wincenty Bryński

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl