Grenlandia jest największą wyspą i krajem o najmniejszej gęstości zaludnienia na świecie. 57 tys. mieszkańców wyspy rozproszonych jest na rozległym obszarze wielkości zachodniej Europy, a większość z nich mieszka w niewielkich społecznościach wśród fiordów na zachodnim wybrzeżu.
Dostęp do większości z tych społeczności możliwy jest tylko za pomocą statku lub samolotu w czasie lata lub psich zaprzęgów w okresie zimy. W związku z samowystarczalnym charakterem grenlandzkich społeczności, każda z tamtejszych miejscowości generuje swoją własną energię elektryczną i przesyła ją za pomocą energetycznych mikrosieci oraz lokalnych sieci ciepłowniczych.
W ostatnich latach Grenlandia zastępuje elektrownie spalinoweelektrowniami wodnymi, tym samym wykorzystując swoje duże zasoby wód roztopowych, pochodzących z lodowców, do wytwarzania tańszej energii wodnej, jak również emisji gazów cieplarnianych.
Ostatnim z tych projektów w zakresie energii odnawialnej jest elektrownia wodna o mocy 22,5 MW dla miasta Ilulissat na zachodnim wybrzeżu – trzeciej co do wielkości społeczności na Grenlandii. Firma ABB została wybrana jako dostawca kompletnego rozwiązania w zakresie elektryki i sterowania dla tego zakładu.
W rezultacie tych i innych projektów w zakresie energetyki wodnej, prawie 70 proc. elektryczności na Grenlandii wytwarzanych jest za pomocą energii hydroelektrycznej, która nie emituje dwutlenku węgla.
Czytaj:
Grenlandia: powstaje kolejna elektrownia wodna
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.