Energetyczna przyszłość budownictwa
Przewiń do artykułu
Menu

Standard Pasywny, który dynamicznie rozwinął się zarówno w Europie, jak i na całym świecie staje się standardem obowiązującym w budownictwie.

 

W przepisach Unii Europejskiej obiekty spełniające ten standard nazywane są: „budynkami o niemal zerowym zapotrzebowaniu energetycznym” a od roku 2021 wszystkie nowobudowane obiekty w całej Europie będą musiały spełniać wymagania tego standardu.

 

Budynki pasywne przeznaczone są dla aktywnych i świadomych użytkowników zwracających uwagę na swój komfort, ale jednocześnie dbających o dobro publiczne poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianycho przeszło 90%. Dodatkowo, budynki w standardzie pasywnym są ekonomiczne obniżając koszty eksploatacji. Nowe obiekty, które nie są budowane w standardzie pasywnym nie tylko marnotrawią energię w czasie użytkowania budynku, ale również powodują konieczność ponoszenia zbędnych kosztów robocizny i materiałów związanych z ich przyszłą termomodernizacją. Na taką bezmyślność i niegospodarnośćnie powinno sobie ani żadne państwo, ani żaden inwestor. Budowa obiektóww standardzie gorszym niż pasywny cieszy jedynie lobby energetyczne, które sprzedając energię z różnych czerpie maksymalne zyski, pozbawiając obywateli funduszy, które mogłyby być przeznaczone napoprawę jakości ich życia.


Doświadczenia i dane gromadzone od 1991 roku przy budowie tysięcy obiektów w standardzie pasywnym gwarantuję, że standard ten będzie rozwijał się nadal. Dzisiejsze wymagania co do zapotrzebowania energetycznego wynoszą: dla ogrzewania <15kWh/(m²a), dla chłodzenia < 15kWh/(m²a), dlac.w.u. 25 kWh/(m²a) oraz dla wszelkich potrzeb < 120kWh/(m²). Jednak już dziś w nowym budownictwie jest ograniczenie zapotrzebowania na energiędla wszystkich potrzeb do poziomu poniżej 70-80 kWh/(m²a). Wiąże się to ze spadkiem zapotrzebowaniana energię w urządzeniach domowychi biurowych oraz wykorzystaniu oświetlenia (LED).

 

W 1990 roku powszechny był standard energooszczędny z zapotrzebowaniem na energię grzewcząrównym 70 kWh/(m²a), ale jeszcze bez wentylacji z odzyskiem ciepła i z ociepleniem bryły budynku <0,2W/(m²K) oraz oknami o parametrach: rama i oszklenie U-wartość 1,1W/(m²K) w całości okna. W budynkach pasywnych stosuje się bardzo prostą regulację temperatury, tak by była ona komfortowa dla użytkownika (20°C lub więcej), wyłącznie poprzez termostat pokojowy w pomieszczeniu referencyjnym danego obiektu lub mieszkania. Jako efekt dalszego rozwoju budynku pasywnego powstał budynek pasywny- cenowo dostępny dla każdego w 2015 roku.

 

Efektywność energetyczna jest największym źródłem energii na ziemi bez względu na kraj czy region. Wykorzystanie tego źródła jest motorem napędowym i skutkuje zrównoważonym rozwojem gospodarki. Dalszym uzupełnieniem tej efektywności energetycznej jest lokalnie produkowana energia odnawialna a także realizacja budynków pasywnych - zerowo energetycznych, a nawet pasywnych – dodatnio energetycznych wykorzystujących mikro instalacje OZE.


Poprawa efektywności energetycznej to najważniejsze przedsięwzięcie, które na stałe zmienia zapotrzebowanie na energię. W budownictwie możemy osiągnąć największą oszczędność energii przekraczającą 90% zarówno w nowym budownictwie jaki w budynkach istniejących poddawanych rewitalizacji i prawidłowej termomodernizacji.

 

Przy założeniu przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji 3% starych budynków każdego roku, w przeciągu 34 lat możliwe jest doprowadzenie 100 % infrastruktury do najwyższego standardu. Po zakończeniu takiego procesu, zniknęłyby różnice pomiędzy efektywnością energetyczną nowych i starych budynków. Jednocześnie oznaczałoby to zrównoważony rozwój gospodarki w każdym Regionie Europy i Polski. Jest to bez wątpienia ważna inwestycja dla obecneji przyszłych generacji, stwarzająca warunki wewnątrz budynku o najwyższym komforcie we wszystkich obiektach bez względu na ich kubaturę, również w halach i w kościołach. Słońce i wiatr to źródła energii dostępne bez żadnych ograniczeń i za darmo, dlatego warto w sposób maksymalny je wykorzystać. Brak takiej praktyki można nazwać jedynie: niewiedzą, krótkowzrocznością, oraz brakiem odpowiedzialności za siebie i innych.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl