Energia z PV za grosze staje się normalnością
Przewiń do artykułu
Menu

Do niedawna tego typu informacje rozpatrywaliśmy w kategoriach ewenementu, obecnie jednak przeradzają się w normę. Amerykanie wchodzą na szlak taniej energii z elektowni fotowoltaicznych

 

Do ustabilizowania cen za energię z fotowoltaiki (PV) w USA poniżej 0,06 USD/kWh ma się przyczynić nowa farma fotowoltaiczna o nazwie Springbok 2. Jej budowa ruszyła w marcu. Docelowa moc ma wynieść 191 MW.

 

Umowę dotyczącą skupowania energii z kalifornijskiej elektrowni podpisał operator energetyczny z Los Angeles. W długoterminowym kontrakcie PPA ustalona została stawka 0,058 USD/kWh.

 

Podmiotem odpowiedzialnym za projekt jest deweloper 8minutenergy. Większość środków na jego realizację wniosła firma D.E. Shaw Renewable Investments LLC. Elektrownia zostanie oparta o system ruchomych konstrukcji, na których zainstalowane zostaną panele PV. Za obsługę odpowiadać będą inwertery dostarczone przez SMA. Wielkość gruntu zarezerwowanego pod inwestycję to 3 km kw.

 

Trudno uwierzyć, aby inwestorzy zamienili się w filantropów, zatem kalifornijską elektrownię Springbok 2 należy traktować nie jako jaskółkę, ale kolejnego posłańca, który przynosi dobre wieści w kontekście dalszego rozwoju branży PV na świecie. Przekonanie to umacnia wypowiedź 8minutenergy, gdzie w uzasadnieniu koordynatorzy decyzję zawarcia porozumienia w kwestii dostarczania energii z farmy PV w Kalifornii uzasadniają konkurencyjną ceną wyznaczoną przez Springbok 2 w relacji do kosztów energii pozyskiwanej z konwencjonalnych elektrowni.

 

Nie jest to jednak najtańsza energia z PV w USA, a nawet w Kalifornii. Do umów PPA wpisano niedawno porozumienie z Palo Alto o rekordowo niskiej cenie 36,76 USD/MWh. Tak tania energia produkowana będzie w farmie o mocy 26 MW w Palmdale koło Los Angeles. Elektrownia ta ma ruszyć w 2021 roku.

 

Obniżenie cen za energię z PV jest stymulowane przez rządy federalne, które wprowadzają ulgi podatkowe dedykowane inwestorom budującym farmy fotowoltaiczne w ramach mechanizmu ITC. Przyjęte przez amerykański Kongres końcem 2015 roku regulacje zakładają utrzymanie 30 proc. ulg podatkowych do 2019 roku włącznie. W 2020 roku poziom ulg spadnie do 26 proc, w 2021 – do 22 proc, a w kolejnych latach ITC będzie równe 10 proc. Pomoc ma zostać wygaszona, gdy amerykańska branża PV nie będzie potrzebować preferencyjnego wsparcia do dalszego rozwoju.

 

 

Solar-Record-Low-Prices

Najniższe ceny energii w zawartych w ostatnich latach umowach PPA na zakup energii z farm fotowoltaicznych. Na czerwono cena energii subsydiowanej, na różowo - niesubsydiowanej (dane w USD ¢/kWh). Źródło: CleanTechnica.

 

 

 

Według raportu agencji Bloomberg za 2015 rok, najtańszą energię w Europie wytwarzają Niemcy, gdzie jej cena wynosiła 31,68 EUR/MWh osiągając w poprzednim roku najniższą wartość od 11 lat. Zdaniem analityków Bloomberga tak niska cena jest powodowana wzrostem udziału energii z odnawialnych źródeł w niemieckiej gospodarce energetycznej.

 

oprac. DM

 

Źródła:

- gramwzielone.pl

- Raport Bloomberga na portalu gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl