Energooszczędny nie znaczy brzydki
Przewiń do artykułu
Menu

W Polsce pokutuje mit, iż budownictwo energooszczędne jest brzydkie. To nie jest prawda. Choć bryła budynku ma być zwarta, a konstrukcja pozbawiona wykuszy, lukarn i innych elementów ozdobnych, które wymagają dodatkowego ocieplenia, to dom energooszczędny może być gustowny.

 


Zaprojektowanie budynku energooszczędnego nie jest prostym zadaniem. Wymaga od projektantów trzymania się ścisłych zasad, np. usytuowania budynku na działce względem stron świata, odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń czy zachowania zwartej bryły domu. Wszystko po to, by dom był szczelny i utrzymywał ciepło w środku.

 

elements in a green home prjpp


Kryteria te – zamiast ograniczać – stanowią wyzwanie dla architektów, którzy dokładają starań, by stworzyć interesujące i estetyczne projekty domów energooszczędnych i pasywnych. Udowadniają to również realizacje w Polsce, których bardzo ciekawe przykłady (a także z zagranicy) znajdziecie tutaj.

 

infinity-pool-luxury-eco-friendly-go-green-house-design


Dom energooszczędny i pasywny może być piękny na zewnątrz i komfortowy w środku. Zastosowana wentylacja mechaniczna to bardzo ważny czynnik, tworzący korzystny dla domowników mikroklimat wnętrza. Wentylacja dostarcza do pomieszczeń świeże i przefiltrowane powietrze, pozbawione zanieczyszczeń i pyłków. Eliminuje również nadmierną wilgoć w powietrzu, co zapobiega pojawianiu się grzybów. Ponadto dzięki szczelnym przegrodom zewnętrznym we wnętrzu takiego domu jest znacznie ciszej niż w tradycyjnych budynkach.



O wentylacji w domu energooszczędnym


Na wygodę wnętrza i jego dobry klimat ma wpływ także odpowiednie światło. W domach energooszczędnych i pasywnych pokoje dzienne i do pracy projektowane są w południowej części domu, czyli tam, gdzie stosuje się okna o dużej powierzchni lub nawet przeszklone ściany. Wnętrza oświetlone światłem dziennym to doskonała przestrzeń do ciekawej aranżacji oraz gwarancja dobrego samopoczucia ich użytkowników.

 


Przykłady udanych projektów

 

Atrakcyjnym dodatkiem do naszego domu może być ogród zimowy, który w domach pasywnych pełni funkcję bufora zapobiegającego utracie ciepła. Ogród zimowy może stanowić stylową dekorację, która jednocześnie zapewni domownikom bezpośredni kontakt z naturą przez cały rok.

 

z14912512Q


Oprac. (ewka)


Źródło tekstu...

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl