Folia ze zintegrowaną optyką dla zwiększenia wydajności paneli
Przewiń do artykułu
Menu

Najnowsze rozwiązanie nosi nazwę Solar Energy Optics (SEO). Dzięki zwiększonej absorbcji promieni słonecznych i efektywnemu przenikaniu światła poprzez folię do ogniw, moduły są w stanie wytworzyć więcej energii.

Dość już rozpowszechniony skrót SEO do tej pory używany w nawiązaniu do optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization) może wkrótce stać się popularnym terminem także w kontekście fotowoltaiki – jeśli tylko produkt fińskiej firmy będzie potrafił to, co producent deklaruje, że będzie w stanie zdziałać.

Zdjęcie: Oy ICS Intelligent Control Systems Ltd

Wynaleziona przez inżynierów z ICS “folia słoneczna”, czyli cienka powłoka o zintegrowanej optyce, ma zwiększyć wydajność modułów nawet do 10%. Producent zapewnia, że folia sprawdza się lepiej niż inne testowane do tej pory rozwiązania mające zwiększyć absorbcję energii słonecznej.

“Znaleźliśmy sposób na zwiększenie absorbcji promieni słonecznych, dzięki czemu do ogniw dociera więcej światła” wyjaśnia prezes firmy, Kari Rinko. „Opracowana przez nas technologia SEO jest oparta na zintegrowanej optyce wgłębień. Na folię nie oddziałują negatywne czynniki i zanieczyszczenia zewnętrzne, dzięki czemu jest ona równie trwała, co moduły fotowoltaiczne”

Firma jest przekonana, że jej wynalazek będzie stanowił istotny wkład w działania na rzecz ograniczania cen energii. Pracownicy niemieckiego oddziału ISE – Instytutu Fraunhofera – potwierdzili, że dzięki folii wydajność paneli wzrasta od 5% do 10% w porównaniu do konwencjonalnych modułów.

Ciekawą cechą folii SEO jest fakt, że przylega jedynie do krawędzi szkła hartowanego i ma pokrywać tylko górną lub dolną część szklanej powierzchni. Ponieważ nie zakrywa ogniw w całości, możliwa jest oszczędność materiału, a koszty produkcji są mniejsze.

W fabrykach ICS już opracowano sprawny proces produkcji folii oparty na ekonomicznej metodzie, wybrano też najefektywniejszy i bezproblemowy sposób naklejania jej na moduły. „Nasza technologia pozwala na wyskalowanie folii do dowolnych rozmiarów i produkcję na skalę globalną”.

Firma jest gotowa na produkcję pilotażową i na przekonanie producentów z całego świata o licznych korzyściach nowej technologii.

 

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl