Obecnie temat fotowoltaiki jest doskonale znany w Polsce. I choć istnieje szereg przesłanek wskazujących na nieopłacalność tej inwestycji, to rynek ten wciąż ulega rozwojowi.
Dzisiaj do najbardziej znanych instalacji należą te wykorzystujące jednostronne panele fotowoltaiczne wyprodukowane z krzemu monokrystalicznego, polikrystalicznego oraz krzemu amorficznego i jego stopu spotykanego w najbardziej zaawansowanych technologiach.
Największa zaletą instalacji jest możliwość uzyskania darmowej energii elektrycznej o parametrach sieciowych na potrzeby gospodarcze w sposób praktyczny bezobsługowy, cichy i czysty. To sprawia, iż panele pv stają się coraz bardziej powszechne zarówno w układach podłączonych bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej, jak i w autonomicznych systemach prądotwórczych.
Ku przyszłości
Pamiętajmy jednak, że jak każda gałąź rynku, tak i branża instalacji fotowoltaicznych stale się rozwija. Istotną nowością w świece fotowoltaiki, która zadziwia raczej swoją prostotą, niż innowacyjną technologią, są dwustronne panele fotowoltaiczne. Instalacja złożona z tego typu ogniw, ustawiona w odpowiednim miejscu i na właściwej wysokości, może zwiększyć swoja wydajność o nawet 25 proc. w porównaniu do dobrze znanych paneli jednostronnych. Wartość ta jest osiągana dzięki wykorzystaniu światła odbijającego się od podłoża.
Dwustronny panel PV, foto: megacell/easysolar.pl
Dodatkowo zastosowanie tego typu paneli jest znacznie szersze niż tych obecnie produkowanych. Ogniwa tego typu mogą być bardzo atrakcyjne dla systemów zintegrowanych z budownictwem, np. fasad, zadaszeń, zastępować ogrodzenia oraz bariery dźwiękochłonne.
Wynik zaskakujący, a co z kosztami?
Dotychczas dwustronne panele fotowoltaiczne uważano za zbyt kosztowne, jednakże nie brano pod uwagę dużego potencjału konwersji promieniowania odbitego.
Metod oszacowania rentowności instalacji fotowoltaicznych jest wiele. W branży pv często spotkana jest metoda przeliczania komponentów na jednostki mocy. Analiza tak jest niewłaściwa i przy jej zastosowaniu nowe technologie, jak dwustronne moduły, będą wypadały słabiej. Analizując koszty produkcji energii przez system sytuacja jest wręcz odwrotna.
Nowa technologia, nowe wyzwania
Jak każda nowa technologia wprowadzana na rynek i ta będzie musiała zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.
Pierwszym z nich będzie wyznaczenie standardów projektowania i pomiaru. Problematyczna może być również instalacja puszek przyłączeniowych oraz stosowanie takiego systemu, który nie spowoduje zacienienia oraz wykonanie symulacji porównującej uzysk z takich paneli do produkcji energii ze standardowych modułów.
Dwustronne panele obecnie stanowią niespełna 6 proc. rynku i dzięki postępowi technologii szacuje się, iż to rozwiązanie w przyszłości odegra istotną rolę. Ogniwa te, bez inwestycji w dodatkowe elementy montażowe, mogą stać się niezwykle pożądane w przypadku płaskich dachów i gruntu. Staną się konkurencyjne głównie w okresie zimowym, kiedy wartość współczynnika Albedo (stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego) świeżego śniegu pozwoli na dużo większe uzyski, niż w przypadku standardowych instalacji.
Co więcej, takie moduły mogą znacznie obniżyć koszty całego systemu oraz zredukować powierzchnię, co wiąże się jednocześnie z mniejszymi kosztami konserwacji.
FOTO: pinterest
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.