Fotowoltaika – zróżnicowana pod względem kształtu i koloru
Przewiń do artykułu
Menu

Celem PRINTPERO – niemiecko-greckiego zespołu naukowców, którzy połączyli siły z producentami ogniw solarnych, jest opracowanie i rozpowszechnienie na rynku drukowanych cyfrowo modułów słonecznych dla wszechstronnego zastosowania w budownictwie. Obecnie zespół pracuje nad prototypem ogniw, które będą mogły być projektowane w dowolny sposób pod względem wielkości, kształtu i koloru.

Półprzewodniki z perowskitu (żółty, brązowy lub czarny minerał zawierający duże ilości tytanianu wapnia) są obecnie jednym z najbardziej obiecujących materiałów, które mogą w przyszłości być wykorzystywane do produkcji wysokosprawnych i oszczędnych modułów słonecznych. Cienkowarstwowe ogniwa oparte na perowskitach już osiągają wydajność na poziomie ponad 23 procent w warunkach laboratoryjnych. Jednakże proces obecnie wykorzystywany przez naukowców do produkcji tych półprzewodników nie może zostać zastosowany na szeroką skalę w przemyśle. „Jednym z celów naszego projektu jest zastąpienie procesów laboratoryjnych drukowaniem cyfrowym, które wykonuje się przy niskich temperaturach i można zastosować w produkcji przemysłowej” - wyjaśnia dr Ulrich W. Paetzold, koordynator projektu PRINTPERO oraz szef grupy badawczej "Advanced Optics and Materials for Next Generation Photovoltaics".

 

 

Aby osiągnąć postawione przed sobą cele i stworzyć panele słoneczne, które będą nie tylko wysokosprawne i stabilne, ale również znajdą szerokie zastosowanie w budownictwie, niemiecko-grecki zespół badawczy stara się wykorzystać potencjał cyfrowego druku atramentowego. Ponadto naukowcy pracują nad wykorzystaniem drukowalnych warstw luminescencyjnych, które pozwolą na zastosowanie różnych kolorów, a jednocześnie będą chronić panele przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Wspólnie z partnerami projektu, naukowcy z Karlsruhe pracują także nad udoskonaleniem stabilności ogniw z perowskitu, starając się połączyć pojedyncze ogniwa w większe zespoły, które nie tylko pozwolą na zastosowanie ich na większych powierzchniach, ale również uchronią instalacje przed wilgocią i związanymi z nią uszkodzeniami.


 

Przeczytaj także: 10 budynków dowodzących, że panele słoneczne nie muszą odstraszać

 


Projekt PRINTPERO zrzesza dwa instytuty badawcze na terenie Niemiec oraz Grecji - Karlsruhe Institute of Technology oraz Technological Educational Institute of Western Greece, jak również dwa przedsiębiorstwa działające w przemyśle fotowoltaicznym - SUNOVATION Produktion GmbH (Aschaffenburg/Niemcy) i Brite Hellas S.A. (Saloniki/Grecja). W ramach strukturalnego programu Research for Sustainable Development (FONA), Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych Niemiec (Federal Ministry od Education and Research) zasponsorowało trzyletnią, niemiecko-grecką współpracę w ramach projektu, która zainicjowana została w 2018 roku.

Źródło i grafika:

Grafika w tle:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl