Fundament energooszczędności
Przewiń do artykułu
Menu

Jak istotną rolę w konstrukcji budynku pełni fundament - nie trzeba mówić. Każdy wie, że musi być solidny i dobrze zabezpieczony, bo razem z podłogą decyduje o większości strat ciepła w budynku.

 

 

Dbanie o jakość tych dwóch elementów rozpoczyna się już na etapie wykonywania wykopu pod fundament, który składa się z ławy fundamentowej i ścian fundamentowych.


Najpierw przygotowuje się wykop pod ławy, a następnie wylewa się je i zbroi. Na ławie opierają się ściany fundamentowe.


Fundamenty można podzielić na dwa rodzaje: płaskie (głębokość posadowienia do 4 metrów) oraz głębokie (głębokość posadowienia powyżej 4 metrów).


Bez względu na rodzaj, niezwykle istotnym aspektem budowy fundamentu jest odpowiednia izolacja, zarówno termiczna, jak i zabezpieczająca przed wilgocią.


Podłoga, wykonywana zaś jako jeden z ostatnich etapów prac budowlanych, ma również duże znaczenie.


W budynkach bez podpiwniczenia należy zwrócić szczególną uwagę na staranność jej przygotowania i izolację, ponieważ znajduje się ona na gruncie. Zabezpieczenia mają sprawić, że ciepło z wnętrza budynku nie będzie przenikało do gruntu.


Izolacja cieplna podłogi ma najczęściej grubość 10-15 cm, a do jej wykonania możemy użyć np. styropianu, wełny mineralnej, czy keramzytu.


Podłoga na gruncie składa się z podłoża, warstwy betonu, izolacji przeciwwilgociowej, izolacji termicznej, szlichty betonowej i posadzki.


W budownictwie energooszczędnym i pasywnym należy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie fundamentu i podłogi. Wymaga to stosowania materiałów wysokiej jakości, o lepszych parametrach technicznych niż w budownictwie tradycyjnym. Idą za tym wyższe koszty, te jednak stanowią w tym przypadku inwestycję, która zwraca się w dłuższej perspektywie.

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl