Fundusz wspiera służby ratownicze i… żubry
Przewiń do artykułu
Menu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł dotacją Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który otrzymał pieniądze na doposażenie magazynu przeciwpowodziowego, będącego w dyspozycji Wojewódzkiego Zespołu Reagowania Kryzysowego. Przekazana dotacja stanowić będzie połowę wartości kosztów kwalifikowanych.


Magazyn pprzeciwpowodziowy ma wzbogacić się o dwa samochody terenowe, dwa agregaty pompowe i dwie łodzie poliuretanowe z silnikiem na przyczepie podłodziowej.


Potrzeba doposażenia magazynów wynika m.in. ze zużycia części sprzętu podczas prowadzonych akcji, jego niskiej sprawności i awaryjności. Dlatego sprzęt ten należy sukcesywnie wymieniać na nowocześniejszy, łatwiejszy w obsłudze i bardziej niezawodny, co niewątpliwie zwiększy skuteczność prowadzenia akcji przeciwpowodziowych.


Więcej o tym projekcie tutaj.


Jednocześnie katowicki Fundusz zdecydował się na mało konwencjonalne działanie związane ze wsparciem wielkiej atrakcji turystycznej, jaką jest Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie.

Przekazano dofinansowanie na zachowanie stada żubrów linii genetycznej pszczyńskiej w drugim (poza jankowickim) ośrodku hodowlanym.Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup samicy żubra, zakup niezbędnych, zróżnicowanych i odpowiedniej jakości pasz gwarantujących utrzymanie stada w dobrej kondycji oraz zapewnienie profesjonalnej opieki weterynaryjnej.


Do ośrodka, który został uruchomiony w Pszczynie w czerwcu 2008 roku, wprowadzono stado żubrów z ośrodka w Jankowicach, oznaczonych w księdze rodowodowej, prowadzonej w Białowieskim Parku Narodowym, symbolem PL – linia genetyczna pszczyńska. Żubry należą do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem.


W całej Europie jest ok. 4,5 tysiąca żubrów. Aby gatunek przestał być zagrożony, populacja powinna wynosić ok. 10 tysięcy sztuk. Wzrost liczby populacji to efekt pracy przede wszystkim osób zajmujących się żubrami na co dzień, zarówno tymi, które przebywają w hodowlach zamkniętych, jak i żyjących na wolności.


Wiecej o tej inicjatywie Funduszu u pszczyńskich żubrach tutaj.

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl