Grunt to dobry grunt
Przewiń do artykułu
Menu

Struktura geologiczna gruntu, na którym zamierzasz budować budynek, a w szczególności dom energooszczędny czy pasywny,  ma zasadnicze znaczenie zarówno ze względów ekonomicznych, jak i możliwości zastosowania rozwiązań i technologii OZE.

 


Grunt, a w szczególności jego struktura geologiczna, ma znaczenie dla możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii, takich jak gruntowe pompy ciepła.

 

Od gruntu zależy również to, czy przy domu uda się zbudować studnię głębinową albo przydomową oczyszczalnię ścieków.


W wypadku gruntowej pompy ciepła ważna jest struktura warstwowa gruntu ze względu na wybór dolnego lub górnego źródła ciepła.


W wypadku gruntów skalistych zalecany jest wybór górnego źródła, ze względu na utrudnienia związane z dokonywaniem wierceń oraz ich wyższy koszt.


Co za tym idzie, działka zlokalizowana w terenie, gdzie grunt jest skalisty, powinna mieć paradoksalnie odpowiednią wielkość ze względu na konieczność zastosowania górnego źródła ciepła jako źródła powierzchniowego.


W wypadku gruntów nie odbiegających od standardowych najczęściej stosuje się pompy ciepła z dolnym źródłem ciepła.

 

 

Więcej na temat warunków gruntowych podczas doboru działki pod budowę domu przeczytaj w naszym poradniku:

 

planegeria pasek

 

 

Studnie głębinowe są niejednokrotnie jedyną alternatywą na pozyskanie wody pitnej, najczęściej wysokiej jakości, na terenach przeznaczanych pod budownictwo jednorodzinne. Ze względu na fakt, że tereny te są bardzo często terenami peryferyjnymi, są one pozbawione infrastruktury sieciowej, takiej jak sieć wodociągowa i kanalizacyjna.


Wiąże się to z koniecznością budowy studni głębinowej i w tym wypadku ważna jest informacja, na jakiej głębokości znajduje się ustabilizowane źródło wody oraz struktura gruntu w tym miejscu.


Gdy konieczne staje się zagospodarowanie ścieków sanitarnych we własnym zakresie, można to zrobić przy użyciu szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.


Rozwiązanie pierwsze jest stosowane coraz rzadziej i wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów na budowę szczelnego zbiornika trójkomorowego. Zbiornik taki musi dodatkowo być odpowiednio usytuowany w stosunku do budynku, granic działki oraz ewentualnie od źródła wody pitnej (studnia kopana).


Nowoczesnym sposobem utylizacji ścieków sanitarnych jest budowa indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków.


Oprac. Monika Olizarowska

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl