W przypadku montażu w domu pompy ciepła z poziomym gruntowym wymiennikiem ciepła oraz przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w postaci energii geotermalnej, rolnik może uzyskać szereg korzyści.
-koszty eksploatacyjne ogrzewania pompą ciepła zbliżone do opalania węglem;
-całkowity brak emisji lokalnej zanieczyszczeń (tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń);
-niezawodna praca pompy ciepła i długa trwałość elementów składowych (żywotność pompy ciepła to ok. 20 lat, poziomy gruntowy wymiennik ciepła ok. 50 lat);
-kompletnie bezobsługowa praca (np. brak wynoszenia popiołu, czyszczenia rusztu itd.);
-ilość energii odnawialnej (OZE) przekazywanej przez pompy ciepła do budynku sięga od 75% do 80% całego ciepła przekazywanego przez pompę ciepła. Pozostała część energii służąca do napędu pompy ciepła nie jest zaliczana do OZE.
Ciepło jest pobierane z gruntu za pomocą pionowych i poziomych gruntowych wymienników ciepła. Ciepło jest zwykle rozprowadzane przez system hydrauliczny lub powietrzny. Gruntowe pompy ciepła mogą pracować bardzo efektywnie dzięki stabilnym i stosunkowo wysokim temperaturom gruntu.
więcej na: www.gospodarzzenergia.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.