Hybrydowe systemy grzewcze - jak je dobrać?
Przewiń do artykułu
Menu

Hybrydowe systemy grzewcze znane są już od dawna. Wszędzie tam, gdzie zastosowano dwa źródła ciepła można mówić o takim właśnie ogrzewaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie w jednej instalacji powietrznej pompy ciepła z kotłem gazowym lub olejowym.

Tego typu rozwiązanie może być dobre zwłaszcza dla budynków ogrzewanych gazem płynnym lub olejem.

Niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa, wymiana urządzenia grzewczego przyniesie względnie niskie oszczędności, które wynikają jedynie z poprawy sprawności. Znacznie korzystniejsze może okazać się dołożenie do instalacji powietrznej pompy ciepła.

Systemy biwalentne

W biwalentnym systemie (kombinacja z innym urządzeniem) - pompa ciepła wspomagana jest drugim źródłem ciepła, np. grzałką elektryczną, kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe. Pompa ciepła dobierana jest o mniejszej mocy grzewczej niż moc obliczeniowa budynku. Brakujące ciepło uzupełnia dodatkowe źródło ciepła.

Moc grzewcza pompy ciepła powinna wynosić co najmniej 50 proc. obliczeniowej mocy grzewczej budynku. Dodatkowe źródło ciepła, w zależności od potrzeb, powinno być automatycznie załączone lub wyłączane przez regulator pompy ciepła.

W systemie biwalentnym równoległym pompa ciepła samodzielnie pracuje do określonej temperatury zewnętrznej (tzw. punkt biwalentny). Poniżej tej temperatury załączone jest dodatkowe źródło ciepła, które równocześnie pracuje z pompą ciepła. Uzupełnia brakującą moc grzewczą lub dogrzewa wodę do wyższej temperatury.

Z kolei w biwalentnym alternatywnym trybie pracy, do osiągnięcia punktu biwalentnego, pompa ciepła samodzielnie pokrywa obciążenie grzewcze budynku. Przy niższych temperaturach zewnętrznych jest wyłączona i całe zapotrzebowanie na ciepło dostarcza dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł gazowy.

W biwalentnym mieszanym trybie pracy, po osiągnięciu punktu biwalentnego załącza się dodatkowe źródło ciepła. Do określonej w automatyce temperatury zewnętrznej lub temperatury wody grzewczej, równocześnie z pompą ciepła pracuje dodatkowe źródło ciepła. Potem pompa zostaje wyłączona i całe zapotrzebowanie na ciepło pokrywa dodatkowe źródło ciepła.


Układy biwalentne często stosowane są w modernizowanych instalacjach, jak również w nowych budynkach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, dla obniżenia kosztów inwestycji.



Hybrydy i dobór mocy

W modernizowanych instalacjach, dla obniżenia kosztów inwestycji, często pozostawia się dotychczasowe źródło ciepła i dokłada pompę ciepła o mocy grzewczej pokrywającej częściowe zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Można w ten sposób uzyskać najlepszy stosunek kosztów inwestycji do korzyści wynikających z obniżenia kosztów ogrzewania. Będą one tym większe, im droższe jest stosowane paliwo. Właściwa modernizacja kotłowni opalanej gazem płynnym lub olejem opałowym, może przynieść obniżenie kosztów ogrzewania budynku nawet o połowę.

W instalacji hybrydowej moc grzewcza kotła powinna zostać dobrana dla maksymalnego zapotrzebowania na ciepło budynku, a powietrznej pompy ciepła - odpowiednio do danej instalacji i oczekiwanego efektu.

W przypadku gazu płynnego i oleju opałowego, punkt biwalentny instalacji powinien zapewnić samodzielną pracę pompy ciepła do temperatur zewnętrznych między -3 a -10°C. Tym samym, moc grzewcza pompy powinna zawierać się w zakresie od 55 proc. do 70 proc. zapotrzebowania budynku na ciepło. W tym przedziale uzyskuje się najlepszy efekt kosztów inwestycji w stosunku do oszczędności na kosztach ogrzewania.

Możliwości łączenia różnych urządzeń grzewczych jest bardzo wiele, fot. Galmet

Koszty ogrzewania będą o około 10‑20 proc. wyższe niż w układzie monowalentnym (zastępujemy stary kocioł pompą ciepła i grzałką elektryczną), ale koszty inwestycji zmniejszą się nawet o 40 proc.

W nowych budynkach, o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, optymalnym rozwiązaniem może być pompa ciepła współpracująca z grzałką elektryczną (układ monowalentny).

Czytaj więcej:
- Hybryda - nowoczesny sposób ogrzewania
- Porównujemy 16 pomp ciepła
- Pompa ciepła czy kocioł gazowy


Komfort i opłacalność

Systemy hybrydowe zapewniają użytkownikom instalacji większy komfort i elastyczność w doborze paliw do ogrzewania budynków w zależności od cen paliwa, to ich podstawowa zaleta.

Kolejną jest możliwość wyboru optymalnego dla danego okresu roku źródła ciepła, jak na przykład ogrzewanie domu wiosną i jesienią kotłem gazowym oraz wykorzystywanie do wspomagania tego kotła w okresach mrozów kominka czy kotła na paliwo stałe.

Instalacja hybrydowa z kotłem gazowym jest również wygodna w przypadku, kiedy konieczne jest opuszczenie domu na dłuższy okres czasu w okresie zimowym. Najnowsze regulatory instalacji grzewczej mogą przesyłać dane do telefonów komórkowych czy poprzez internet, umożliwiając bezpośredni wgląd parametry kotła lub instalacji.

Lucjan Drzewiecki


Źródła:

1.    www.fachowyinstalator.pl

2.    www.sklady-opalu.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl