Mimo wzrastającego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, barierą dla indywidualnych inwestorów są wysokie koszty inwestycji. Poniżej przedstawiamy, kilka możliwości zdobycia środków na sfinansowanie przedsięwzięcia.
WFOŚiGW ramach programów priorytetowych mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, oferują preferencyjne linie kredytowe, czy też dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów m.in. na modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Linie kredytowe oraz dotacje przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu realizowane są za pośrednictwem banków, z którymi Fundusze zawarły umowy o współpracy.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach www Funduszy, których lista znajduję się poniżej.
Banki, widząc przyszłość w OZE, coraz chętniej wspierają tego typu inwestycje. Oczywiście „lwią” część stanowią produkty finansowe adresowane do przedsiębiorców. Osoby fizyczne również mogą znaleźć propozycje kredytów proekologicznych. W załączniku znajdują się aktualnie dostępne kredyty na OZE.
Środki finansowe, w ramach programu, zostaną przeznaczone na likwidację lokalnych źródeł ciepła oraz na podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie ich przez bardziej ekologiczne źródła ciepła.
Osoba fizyczna, która np. chciałaby zmodernizować swoją kotłownię, powinna sprawdzić, czy gmina w której mieszka znajduje się w strefie przekraczającej normy zanieczyszczenia powietrza, czy przyjęto program naprawczy i w jakim zakresie. Jeżeli tak, może aplikować o dofinansowanie inwestycji.
Programem objęte są miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, w których występuje przekroczenie stężeń szkodliwych związków w powietrzu.
O dofinansowania małych, indywidualnych instalacji OZE osoby fizyczne mogą pytać również w urzędach. Nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 r. umożliwiła m.in. osobom fizycznym otrzymywanie dotacji z budżetu gminy lub powiatu. Wysokość wsparcia, tryb udzielania dotacji, sposób jej rozliczania samorządy ustalają indywidualnie na podstawie uchwał.
PONE jest to program wdrażany przez samorządy, ułatwiający systemowe działania prowadzące do zmniejszenia ilości substancji szkodliwych w atmosferze. W ramach programu mieszkańcy mogą skorzystać z dofinasowania na m.in. wymianę starych kotłów na ekologiczne i energooszczędne urządzenia grzewcze (również wykorzystujące OZE). Inwestycja finansowana jest w formie dotacji, która wypłacana jest przez Urząd. Informacji dotyczących procedury składnia wniosku o przystąpieniu Inwestora do Programu, wysokość wsparcia, tryb udzielania dotacji, itp. należy szukać na stronach Urzędu/operatora programu lub bezpośrednio w ich siedzibie.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.