Instalacje elektryczne i automatyka w domu jednorodzinnym
Przewiń do artykułu
Menu

Jeśli budujesz dom jednorodzinny albo modernizujesz ten już istniejący, to staniesz przed decyzją wyboru wielu potrzebnych instalacji zasilanych prądem. I nie chodzi tylko o oświetlenie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wybór rozwiązań tak energooszczędnych, jak i ułatwiających życie. Zobacz, w czym możesz wybierać.

Od czego należy zacząć? Oczywiście, od oświetlenia i to zarówno tego wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Tu kluczową rolę odgrywa wybór źródła światła, czyli żarówek. Te tradycyjne odchodzą, na szczęście, już do lamusa i dzisiaj producenci prześcigają się w pomysłach, żeby zaspokoić gusta klientów, którzy szukają żarówek uniwersalnych, mających wszechstronne zastosowanie, a przy tym nierujnujących kieszeni ceną.


Nowoczesne żarówki

Wybierając źródła światła pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej, masz do wyboru trzy główne propozycje, najpopularniejsze w domach jednorodzinnych.

1. Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe zużywają podobną ilość energii jak stare, tradycyjne żarówki, co jest ich wadą, ale z drugiej strony – przy tej samej mocy - dają dwa razy więcej światła (a więc w pomieszczeniu potrzeba ich mniej), a ich żywotność jest trzy razy dłuższa.

Żarówki halogenowe produkowane są w wersjach zasilanych normalnym napięciem sieciowym - 220 V i niskonapięciowych - zasilanych prądem 6-, 12- lub 24-woltowym. Wadą wersji niskonapięciowych jest konieczność montażu transformatora dostosowującego zasilanie z sieci, zaletą zaś dłuższa żywotność od halogenów wysokonapięciowych.

2. Świetlówki kompaktowe

Zwane są także żarówkami energooszczędnymi, można je montować we wszelkiego rodzaju lampach, jak również w oprawach ze stabilizującym układem zapłonowym. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami świetlówki zużywają pięć razy mniej prądu, a świecą 15 razy dłużej.

To naprawdę znakomite oświetlenie, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Świetlówki, w momencie uruchomienia przepływu prądu, zużywają go znacznie więcej niż żarówki tradycyjne, dlatego warto montować je w pomieszczeniach, gdzie światło świeci się przez dłuższy czas, a nie tam, gdzie wchodzimy i szybko wychodzimy (np. toaleta). Częstotliwość uruchamiania tego źródła światła ma wpływ na żywotność świetlówek – ich częste włączanie i wyłączanie skraca czas użytkowania.

3. Diody elektroluminescencyjne – LED

Te źródła światła wzięły szturmem rynek i coraz częściej są wybierane przez klientów, mając szansę w ciągu kilku lat wyprzeć inne rodzaje oświetlenia. Odpowiadają pod względem mocy tradycyjnym żarówkom w zakresie od 12 do 230V.

Skąd się wzięła tak zawrotna kariera LED-ów? Z powodu właściwości tych źródeł światła. Działają kilkanaście razy dłużej niż zwykłe żarówki i co więcej – dają oszczędności zużycia prądu na poziomie 80 proc.

Do niedawna użytkownicy LED narzekali, że ich światło jest zimne i czasem nie daje dobrego efektu we wnętrzach. Obecnie jednak można dostać bez problemu takie diody, które emitują ciepłe, żółte światło pozwalające wykreować miły nastrój w pomieszczeniu.

Więcej o oświetleniu domu (i oszczędnościach) pisaliśmy w artykule: Oświetlenie


Inteligentna instalacja, czyli BMS

Połączenie instalacji elektrycznej z systemem automatyki w domu to nowoczesne rozwiązanie noszące nazwę BMS - z ang. building management system. Zintegrowanie pracy wszystkich systemów i podsystemów w jedną sieć umożliwia centralne sterowanie budynkiem.

System automatyki budynku spaja urządzenia elektryczne i instalacje budynkowe z siecią czujników i detektorów kontrolujących warunki wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nie ma tu ograniczeń dotyczących ilości podpiętych do niego instalacji i urządzeń, można go więc rozbudowywać. Najczęściej do systemu wpinane są: ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja oraz oświetlenie, gdyż z tego płyną największe korzyści energetyczne, ekonomiczne oraz komfort cieplny.

System BMS np. zdalnie reguluje działanie oświetlenia (włączanie, wyłączanie, natężenie światła), uruchamia czujniki wykrywające ruch, które są sprzężone z alarmem, reguluje pracę urządzeń domowych, odpowiada za nastawianie optymalnej temperatury (w zależności od warunków zewnętrznych), umożliwia sterowanie systemami domu na odległość, dzięki połączeniu internetowemu.

Więcej o systemie BSM, jego wersjach, kosztach i korzyściach pisaliśmy w artykule: Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty


Inteligentny system – na to zwróć uwage

Budowa inteligentnego systemu sterującego domowymi urządzeniami zasilanymi prądem jest sporym wydatkiem. Im sieć bardziej rozbudowana, tym koszt wyższy. Trzeba więc dobrze przemyśleć, jakie urządzenia wybieramy, z czego możemy zrezygnować, w jakiej technologii ma działać system i wreszcie – kto go zbuduje.

Radzimy, żeby zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • technologia - system otwarty umożliwia rozbudowę i nikną obawy o kompatybilność urządzeń oraz przyszłą ofertę producenta;
  • standard - warto sprawdzić, jakim standardem posługują się producenci urządzeń i wyposażenia, w które planujemy się zaopatrzyć, np. pralki, wanny, lodówki, sprzęt audio-video itp.;
  • rzetelność - wybierać sprawdzone, certyfikowane firmy projektujące i budujące system;
  • kompatybilność - kupować urządzenia znanych producentów, z certyfikatami instytucji standaryzacyjnych;
  • umowa z wykonawcą – najlepiej taka, która zapewni kilkuetapowe wdrażanie systemu;
  • potwierdzenie jakości - wybrać taki system, który inni użytkownicy już zdążyli sprawdzić i potwierdzają jego jakość;
  • wsparcie techniczne – ważne w przypadku awarii, a więc serwis musi dać gwarancję szybkiej reakcji;
  • warunki gwarancji i serwisu – nie należy podpisywać żadnej umowy bez sprawdzenia tych dwóch kwestii.

O systemach w domu inteligentnym czytaj także w artykule: Smartfonem zamkniesz drzwi

Ewa Grochowska

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl