Inteligentne EkoOsiedle 2020
Przewiń do artykułu
Menu

Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej przygotowuje koncepcje rozwiązań, które zostaną wykorzystane do stworzenia projektu Inteligentnego EkoOsiedla 2020 (IEO2020). Zastosowanie interdyscyplinarnego podejścia obejmującego aspekty technologiczne, ekonomiczne i społeczne ma sprzyjać powstaniu innowacyjnego modelu budownictwa zapewniającego poprawę jakości życia mieszkańców Podkarpacia i wspierającego zrównoważone przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną.

 

 

Idea i wstępne założenia zostały sformułowane w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie licznych wizyt między innymi w Austrii, Australii, Chinach, Belgii, Włoszech, Holandii i Niemczech.

 

Pierwszy etap projektu zakłada realizację poszerzonych interdyscyplinarnych analiz m.in. potrzeb w zakresie budownictwa ekoenergetycznego, rozwiązań zapewniających największą efektywność energetyczną i ekonomiczną itp., z równoległym wdrażaniem i testowaniem własnych rozwiązań pilotażowych na terenie województwa podkarpackiego.

 

eko1

 

Wyniki pierwszego etapu posłużą do przygotowania zintegrowanego i innowacyjnego projektu  IEO2020 obejmującego budowę infrastruktury technicznej, gospodarczej i społecznej oraz infrastruktury badawczo-wdrożeniowej i promocyjno-edukacyjnej.

 

Projekt ma pełnić rolę katalizatora nowych postaw/sposobów myślenia mieszkańców Podkarpacia w zakresie wykorzystania w sferze społecznej i gospodarczej innowacyjnej technologii oraz racjonalnego zagospodarowania istniejących zasobów, w tym naturalnych. Ma kreować nową jakości realizacji lokalnych i regionalnych zadań gospodarczych i społecznych, tworzyć warunki dla zrównoważonego rozwoju  Podkarpacia i ograniczania identyfikowanych nierówności społecznych i gospodarczych.

 

eko3

 

Główne cele planowanego przedsięwzięcia to między innymi stymulowanie nowoczesnego rozwoju aglomeracji miejskich województwa, zwiększenie poziomu innowacyjności regionu, w tym w szczególności obszarów wiejskich, zwiększenie stopnia wykorzystania OZE, poprawa efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych, poprawa jakości życia i utrzymanie dobrostanu środowiska.

 

eko4


Równolegle w ramach spotkań roboczych Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej oraz Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Energetycznygo omawiane jest zwiększenie zasięgu projektu na poziom ponadregionalny i skoordynowanie działań z europejskim projektem "The Future of Rural Energy in Europe"  FREE.

 

Grzegorz Wisz, Małgorzata Lechwar, Artur Bodziony

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl