Inteligentne specjalizacje i budownictwo niskoenergetyczne w Euro-Centrum
Przewiń do artykułu
Menu

Ekoenergia jako inteligentna specjalizacji Polski oraz perspektywy rozwoju budownictwa niskoenergetycznego w naszym kraju – te i wiele innych zagadnień stało się przedmiotem dyskusji podczas VI Forum Nowej Gospodarki, które odbyło się 13 czerwca na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach-Ligocie.

 


Już po raz szósty liderzy biznesu, nauki i administracji spotkali, by podjąć wspólną debatę nad przyszłością energetyczną naszego kraju. Rozmowy o zielonej energetyce stały się istotne zwłaszcza teraz, gdy powstaje plan uniezależnienia UE od dostaw rosyjskiego gazu, a Polska staje przed kolejnym etapem wdrażania dyrektywy UE o promowaniu odnawialnych źródeł energii.

 


Podczas sesji poświęconej ekoenergii, która stać się może tzw. inteligentną specjalizacją Polski, uczestnicy podjęli próbę odpowiedzi na pytania:


- Jakie są warunki dla rozwoju zielonej energetyki w naszym kraju?
- Czy produkcja energii odnawialnej to technologiczna i finansowa szansa, czy tylko ustawowy, wynikający z unijnych dyrektyw, obowiązek?
- Czy w Polsce jest możliwe wdrożenie pilotażowego programu rozwoju energii OZE (odnawialne źródła energii) na wzór niemieckiej Energiewende?

 

W panelu dyskusyjnych wziął udział Peter Knitsch – sekretarz stanu w ministerstwie środowiska Nadrenii-Północnej Westfalii, jednego z niemieckich landów, który powiedział m.in.:


- Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości koszty wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych będą rosły, za to malały koszty produkcji tejże energii ze źródeł odnawialnych. Ten, kto dzisiaj nie postawi na OZE, za 10-20 lat zostanie w tyle nie tylko pod względem ochrony środowiska, ale także gospodarczo.
Już dzisiaj w Niemczech jesteśmy w stanie wyprodukować energię z OZE za tę samą cenę, co ze źródeł konwencjonalnych.


Równie istotną sesją podczas tegorocznego Forum Nowej Gospodarki była ta poświęcona przyszłości budownictwa niskoenergetycznego w Polsce.

 

750x200

 


W ramach panelu omówiono stan rozwoju tego sektora w kraju i w woj. śląskim, stopień zainteresowania inwestorów indywidualnych budownictwem niskoenergetycznym i pasywnym, ekonomiczne korzyści płynące z takich inwestycji, jak również stopień zaawansowania wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej niskoenergetyczności budynków do polskich realiów.


- Najwięcej mamy do zrobienia wśród inwestorów indywidualnych, a więc ludzi przymierzających się do budowy własnego domu. Wiedza o możliwościach i rzeczywistych kosztach budownictwa niskoenergetycznego wśród Polaków jest niska, ma ją wąska grupa osób, które tym zagadnieniem się interesują, Jeśli spytać przeciętnego Kowalskiego co to jest system BMS, to nie będzie on znał prawidłowej odpowiedzi.


Z informacją i edukacją trzeba dotrzeć „pod strzechy’ i jest to praca, która musi mieć zasięg długofalowy i obejmować całe społeczeństwo. – powiedział prof. Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej.


Oprócz tych dwóch wiodących zagadnień, przedmiotem dyskusji w Parku Naukowo-Technologicznym były także następujące tematy:


- Społeczna odpowiedzialność biznesu jako instrument podniesienia innowacyjności południowego regionu Polski
- Szanse rozwoju energetyki prosumenckiej do 2020 roku
- Gminy radzące sobie z problemem niskiej emisji jako przykłady rozwoju nowych technologii
- Możliwości uzyskania przez firmy sektora MSP dofinansowania dla innowacyjnych pomysłów, w ramach nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014 -2020
- Szanse dla inwestorów zagranicznych na rynku południowej Polski
- Możliwości współpracy sektora IT i energetyki, czyli siedzi smart grid

 

Podczas Forum odbyły się także dwustronne spotkania przedstawicieli firm w formule B2B, jak również konsultacje eksperckie dotyczące regulacji prawnych i podatkowych dla biznesu w Polsce i w Niemczech.

 

Organizatorzy VI Forum Nowej Gospodarki: Marszałek Województwa Śląskiego,  Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoPark.

 

VI FNG uzyskało honorowy patronat Wiceministra Gospodarki, Wiceministra Infrastruktury i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy. Wydarzeniu patronuje też Prezydent Miasta Katowic.


Po zakończeniu sesji forumowych Park Naukowo-Technologiczny zorganizował Piknik Nauki i Techniki, podczas którego w sposób zrozumiały, a jednocześnie atrakcyjny na pikniku tłumaczone były zagadnienia związane z działaniem i wykorzystaniem energii, przede wszystkim tej pochodzącej z odnawialnych źródeł.

 

Nauka, kultura i nowe technologie na pikniku w Euro-Centrum


W sposób zrozumiały, a jednocześnie atrakcyjny na wystawie technologii energooszczędnych tłumaczone były zagadnienia związane z działaniem i wykorzystaniem energii, przede wszystkim tej pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE).


Na stoiskach wystawców można było zobaczyć działające modele maszyny parowej, turbiny wiatrowej, urządzenia napędzane energią słońca lub wiatru. Były też konstrukcje młodych inżynierów i warsztaty z czerpania papieru. Piknik to także okazja do odwiedzenia ekologicznych obiektów Parku.


Goście pikniku mogli zobaczyć symulatory jazdy samochodowej, symulatory zderzeń i dachowania. Specjaliści Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach uczyli, jak bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Przeprowadzili też konkurs z wiedzy o ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy.

 

Wystawa była częścią plenerowego pikniku, któremu towarzyszyły występy śląskich zespołów i solistów. W tym roku są to młodzi artyści z Miejskiego Domu Kultury „Ligota”, zespół Audiocracy i uczestniczka programu X-Factor - Karolina Łużniak. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.


Wystawcy nowych technologii

 

- Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

przygotował ekologiczne quizy z upominkami, tu przyjmowane były zapisy na wycieczkę po energooszczędnych obiektach Parku, laboratorium „sztucznego słońca” oraz budynku pasywnym; to także znajdowało się stoisko organizatora i punkt informacyjny wystawy.

 

- Planergia.pl 

zapraszała wszystkie dzieci do budynku 1C (na I piętro) na zajęcia komputerowe, filmy i gry online o oszczędzaniu energii, trosce o środowisko naturalne i przeciwdziałaniu niskiej emisji, zaś na plenerowym stoisku, współdzielonym z Parkiem Euro-Centrum, Planergia zorganizowała konkurs fotograficzny, w którym do wygrania była profesjonalna sesja zdjęciowa.

 

- VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

tłumaczyło najmłodszym uczestnikom pikniku, jak działa maszyna parowa, która zmieniła oblicze naszej historii. Oprócz miniatury maszyny, uczniowie szkoły zaprezentowali model turbiny wiatrowej i ogniwa słonecznego, które korzystają z zielonej energii i są przyjazne dla środowiska.

 

- Technikum Lotnicze ZDZ oraz Technikum nr 8

podczas wystawy zaprezentowali modele urządzeń, które czerpią energię ze źródeł naturalnych.

- Studenckie Koło Naukowe Czyste Technologie Energetyczne z Politechniki Śląskiej

 zaprezentowało interaktywne eksponaty, znane jedynie z Nocy Naukowców. Na stoisko zaproszone były nie tylko dzieci, ale i studenci, chętni do współpracy w obszarze czystych technologii energetycznych.


- Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej z Dąbrowy Górniczej

zapraszała wszystkie dzieci na zajęcia ze sztuki czerpania papieru metodą tradycyjną oraz wspólne malowanie puszczy.


- Koło naukowe „Grzała” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

zadebiutowało na pikniku, pokazując jedyny w swoim rodzaju ekologiczny pojazd o napędzie hybrydowym, czyli OZI.


- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

przygotował konkurs wiedzy o ruchu drogowym, którego nagrodą główną jest rower górski. Tam też każdy, niezależnie od wieku, można było wykonać próbny teoretyczny test na prawo jazdy i sprawdzić się jako przyszły kierowca. Na starszych i odważnych uczestników czekały próby symulatorów dachowania, zderzeń, alkogoogle i symulator jazdy.


- TAURON

otworzył miasteczko edukacyjne dla najmłodszych, gdzie odbywały się zajęcia i zabawy związane z bezpiecznym korzystaniem z energii elektrycznej.

 

-  ENEA

zaparkowała ekologiczną ciężarówką pełną energetycznych i elektryzujących niespodzianek dla najmłodszych.

 

Wystawa nowych technologii energooszczędnych została zorganizowana w związku z realizacją projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

output INhsMg



 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl